James Hetfield nám ve své knize otvírá garáž plnou veteránů

Metallica, James Hetfield

James Hetfield se proslavil především jako frontman kapely Metallica, skladatel, kytarista a zpěvák. Kromě toho se stal inspirací pro pojmenování nového druhu afrického hada – a je také sběratelem veteránů. Letos mu o nich vyšla kniha.

Jiná tvář slavného metalisty

James Hetfield má kromě hudby ještě další vášeň. Celý život sbírá, restauruje a upravuje historické automobily. Se svými výtvory dokonce jezdí na moto výstavy a sbírá ocenění. Auta mají zajímavé, až poetické názvy: Skyscraper (Mrakodrap), Aquarius (Vodnář) či Black Pearl (Černá perla).
Tato a mnohá další pak zdokumentoval uznávaný fotograf automobilů Scott Williamson ze studií Photodesign – a vznikla jedinečná kniha fotografií Reclaimed Rust: The Four-Wheeled Creations of James Hetfield (Oživená rez: Čtyřkolé výtvory Jamese Hetfielda). Fotografie doprovázejí Hetfieldovy komentáře, čímž se z ní stává „deník“ dokumentující zcela jinou tvář slavného metalisty. Kniha je k dostání například na Amazonu.

Výstava: veterány i memorabilia Metalliky

Součástí tohoto počinu byla stejnojmenná výstava v Petersen Automotive Museu v Los Angeles, na které Hetfield ukázal veřejnosti deset ze svých vozů včetně Jaguara Black Pearl z roku 1984 či Lincoln Zephyr Voodoo Priest z roku 1937. Kromě automobilu ale výstava také pamatovala na to, odkud Hetfield „vzešel“ a zapsal se do povědomí miliónů hudebních fanoušků po celém světě: její součástí byly i různé předměty související s Metallikou.

 

Stará auta mají v sobě příběh, který chtějí vyprávět

Reclaimed Rust pro mě znamená tu starou kytaru, ve které stále dřímou písně a která čeká, až ji někdo vezme do ruky a opět jí vdechne život. Já jsem učinil přesně to samé s mnohými z těchto aut. Viděl jsem auta odstavená na polích Kansasu a pomyslel jsem si, že určitě mají v sobě příběh, který chtějí vyprávět. A musel jsem je přivést zpátky k životu,“ vypráví nadšeně a téměř až dojemně Hetfield ve videu, které zveřejnilo muzeum.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Miloš Milosfoto Hlaváček, video: YouTube.com

Author