zakázanÝovoce za pomoci Voskovce a Wericha: Všichni dohromady nakradou si Dost

zakázanÝovoce

Originální nápad dostala v posledních dnech kapela zakázanÝovoce. Aktuální i dlouhodobou politickou a společenskou situaci glosuje coververzí písně Voskovce a Wericha z filmu Císařův pekař a pekařův císař.

Společenská kritika? Nejčastěji ve folku a punku

Zásadní společenské a politické události dávají umělcům vždy živnou půdu k vyjádření. Chopí se toho obvykle folkoví písničkáři, neboť v tomto žánru je text zcela zásadní, velmi často také punkeři, protože punk má sociálně kritický pohled přímo v krvi. Ani současná doba není výjimkou.

Ten umí to a ten zas tohle na více způsobů

Způsob, jak je napsán text písně Ten umí to a ten zas tohle od slavného dua V+W, poskytuje vděčný materiál k přetvoření k obrazu situace dané doby. Svého času se do toho pustila folková skupina Hop Trop na téma osmdesátých let, kdy nepoctivému způsobu obživy u nás vládli veksláci a různí šmelináři. Nyní si ji za základ své hudební glosy nazvané Dost vzala parta zakázanÝovoce.

Udělejte si obrázek sami

Text s punkovou úderností tepe nejdříve nepravosti a zlodějny obecnější či dlouhodobé, aby se kapela pak v další sloce pustila do rozebírání současné situace včetně politických událostí posledních dnů. Lyric video doprovází kresba červenovlasého punkáče v roušce. Poslechněte si sami a sami si udělejte obrázek o tom, nakolik píseň vystihla dnešní realitu.

Text: Sylva Kaplanová, foto: facebookový profil kapely, video: YouTube.com