April Weeps na novém koncepčním albu Cataclastic spojují geologický a psychologický svět

April Weeps/poskytnuto kapelou

Po čtyřech letech od vydání kritiky vřele přijatého alba Comma, které bylo pro slovenské metalové atmosfériky April Weeps vstupní branou k vystoupení na legendárním festivalu Wacken Open Air, se kapela opět hlásí o slovo. Tentokrát je řeč o třetím řadovém albu s názvem Cataclastic.

…dokud nezkamení

Z hlediska geologického představuje album galerii hornin v různých fázích a formách výskytu, v níž prostřednictvím myšlenek přetavených do slov a pocitů přesměrovaných do hudby ožívají jevy neživé přírody. Z hlediska psychologického jde o svědectví životního příběhu jedince narozeného do aktuální moderní společnosti, neustále bažícího po stále vyšších cílech, tlačících jeho potřeby do pozadí. Jedince, již od narození ověšeného očekáváními předešlé generace, dílo zachycuje ve fázích hledání, bojujícího, podřizujícího se, ztrácejícího sebe samého, až nakonec „zneživujícího se“ jako kámen. A právě horniny jsou těmi činiteli, které přenášejí svůj charakter neživosti, bezduchosti, bezmocnosti, a koneckonců bezvýznamnosti, do sféry lidské existence. Podaří se znovuobjevit podstatu bytí? Dozvíme se dne 3. června 2022, kdy Cataclastic vychází.

Albový milník: jiný způsob tvorby, skoro vše si dělají sami

Deska je pro kapelu milníkem z více hledisek. Tím hlavním byla změna dosavadního zažitého systému psaní písní, který byl tentokrát otočen o 180 stupňůhudba byla tvořena do již existujícího konceptu. Díky tomu je albový materiál velmi různorodý a posouvá zvuk kapely do dosud neprobádaných sfér. Zároveň se kapela poprvé rozhodla uchopit proces nahrávání, produkce a vytváření grafické stránky alba plně do vlastních rukou, čímž se Cataclastic stává jejím autentickým vlastnictvím více než kdykoli předtím. Jedinou pomyslnou výjimkou je mastering, o který se postarala švédská špička Jens Bogren z Fascination Street Studios (Katatonia, Opeth, Dimmu Borgir apod.). První čtyři písně už stihla kapela představit na svých sociálních sítích, najdete je však také na všech streamovacích platformách. 

Brzy live pro dobrou věc

Nejblíže se kapela představí živě dne 11. června 2022 na benefičním festivalu Angelus Fest, který se bude konat v banskobystrickém amfiteátru a jehož výtěžek (sto procent ze vstupného) bude určen pro občanské sdružení Svetielko nádeje pomáhající dětem s onkologickými onemocněními.

Text: TZ kapely April Weeps, foto: poskytnuto kapelou April Weeps