Arch Enemy, Behemoth, Carcass: Sportovní hala Fortuna se otřásla v základech

Alissa White-Gluz, Arch Enemy/foto: Honza Švanda

Pražská Sportovní hala Fortuna dostala pořádný metalový direkt. Trojice veličin tvrdé hudby Arch Enemy, Behemoth a Carcass zde mimo jiné vytasila i novou tvorbu.

Carcass přijeli s novým albem, neopomněli však to nejlepší

Program odstartovali američtí Unto Others, jejichž příjemný heavy metal naladil fanoušky na hlavní aktéry, prim v setlistu hrálo jejich dosud poslední album Strength. Poté se ke slovu dostali mistři patologického death metalu Carcass. Sestava kolem dlouholetých tahounů Jeffa Walkera a Billa Steera přijela do Prahy s novou deskou Torn Arteries, jejich koncert zdobila instrumentální genialita celé formace. Projekce na pódiu zobrazovala různé chirurgické nástroje a záběry z operací. Fanoušci však nemohli být ochuzeni o trojici songů z veleúspěšného alba Heartwork, jehož titulní skladbou se Carcass rozloučili.

Peklo na zemi: koncert Behemoth byl pekelný ve všech směrech

Zatímco pódium zahalovala opona, probíhala zde rozsáhla přestavba pro démonické Behemoth. Také oni v časech koncertně chudších nelenili a usilovně pracovali na dalším studiovém albu s názvem Opvs Contra Naturam. Koncert začal intrem v podobě skladby Post-God Nirvana, kdy frontman Adam „Nergal“ Darski pronesl hromující projev, zatímco se jeho tvář zobrazovala na oponě. Po jejím shození mohlo začít to pravé peklo. První skladbou byla známá a rychlejší Ora Pro Nobis Lucifer, a už při té bylo pořádně horko, jelikož o sobě dávaly vědět plamenomety po celém obvodu pódia, vzadu jsme viděli symbol s majestátním obráceným křížem. Nergal i baskytarista Orion se několikrát prošli až dolů k fanouškům v předních řadách, první jmenovaný neustále hecoval fanoušky. Z nové desky se do setlistu vešly skladby Off To War, The Deathless Sun, Thy Becoming Eternal a Versvs Christus. Chybět nemohla ikonická Blow Your Trumpets Gabriel, koncert zakončila skladba Chant for Eschaton 2000.

Mistři melodického death metalu Arch Enemy přislíbili brzký návrat

Také během přestavby pódia pro Arch Enemy nejprve spadla opona, tentokrát s velkým nápisem Pure Fucking Metal. Úvod patřil novému albu Deceivers a jeho titulní skladbě Deceiver, Deceiver, kapela do svého setu zahrnula hned pět songů z této desky. Hluboký a drsný growl oblíbené zpěvačky Alissy White-Gluz, geniální kytarová sóla dua Michael Amott a Jeff Loomis, strojově přesná rytmika Sharleeho D’Angela a Daniela Erlandssona spolu dohromady vytvářely opravdu vyšperkovaný metalový zážitek. Éru bývalé zpěvačky Angely Gossow kapela připomněla skladbami Ravenous a My Apocalypse. Ve skladbě Handshake with Hell Alissa zkombinovala svůj zpěv i s čistým vokálem, který jí jde též parádně. Ke konci koncertu prokázali Michael s Jeffem svou virtuozitu při instrumentálce Snow Bound a koncert Arch Enemy se již tradičně uzavřel zřejmě nejznámějším songem Nemesis. A to byla tečka za celým tímto parádním mejdanem. Kapela též přislíbila brzký návrat – už v červnu příštího roku se na ně můžeme těšit na plzeňském Metalfestu.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author