Extrémní metalový mejdan v režii Cannibal Corpse a Dark Funeral

Cannibal Corpse/foto: Petr Hanč

Poslední březnovou sobotu proběhl v pražské Hale 13 koncert dvou významných představitelů extrémního metalu. Večer patřil deathmetalové legendě Cannibal Corpse a norským neznabohům Dark Funeral.

Koncert byl přesunut do větších prostor

Pro obrovský zájem fanoušků o vstupenky byl koncert z původně avizovaného klubu MeetFactory přemístěn do Haly 13 blízko holešovického Výstaviště. Díky vysokým stropům a využití venkovních prostor se početný dav metalistů mohl rozprostřít a vzduch byl lépe dýchatelný než v přeplněném prostředí klubu.

Vše odstartovali američtí Stormruler

Úvodní slovo patřilo melodic blackmetalové čtveřici Stormruler. Jejich půlhodinový set odstartoval úderem půl sedmé pořádně zostra a jejich drtivě chladné a chytlavé riffy rozhýbaly mnohé příchozí v předních řadách. I přes krátkou délku setu našla kapela čas i na novou tvorbu z loňského alba Sacred Rites & Black Magick a krátce po sedmé hodině se s fanoušky za řádného aplausu rozloučila.

Ingested si vyžádali wall of death přes celou halu

Jako druhé v pořadí vlítlo na fanoušky slam/brutal deathmetalové komando Ingested. Řízné tempo skladeb s bicími o rychlosti kulometu vyprovokovalo první circle-pit a fanoušci si začali podávat dopředu i první „surfaře“. Frontman Jay Evans si zhruba v polovině setu vyžádal od fanoušků oblíbenou wall of death, kdy se dav téměř až ke zvukaři rozdělil na dvě poloviny a na jeho povel se obě strany rozběhly proti sobě, což vypadalo impozantně. Během svého vyměřeného času odehráli Ingested sedm skladeb a tečku za svým setem napsali s vypalovačkou Echoes of Hate.

Satanistické kázání s pekelnou atmosférou – to vše zásluhou Dark Funeral

Pak už nastal čas přivítat prvního headlinera: do akce šli Dark Funeral. Na pódiu se po obou stranách skvěly plachty s obrácenými kříži a po téměř strašidelném intru se zde postupně zformovala celá pětice v čele s kytaristou Lordem Ahrimanem a frontmanem Heljarmadrem. Úvod obstarala titulní skladba z loňské desky We Are the Apocalypse. Došlo i na opačný pól diskografie této norské legendy, tedy jejich prvotinu The Secrets of the Black Arts. Během této pekelné show nebylo v hale tolik divoko, mnozí fanoušci byli úplně pohlceni atmosférou, kterou kapela svým osobitým vystupováním vytvořila. Ďábelská skladba Let the Devil In a jeden z kultovních songů kapely Where Shadows Forever Reign pak celý tento rituál uzavřely.

Cannibal Corpse drtili fanoušky jednou vypalovačkou za druhou

Zbývalo velké finále, tedy to, pro co si sem naprostá většina fanoušků přišla: pro pořádnou dávku morbidního death metalu. Žádné intro, pouze světla rudá jako krev, které je v tvorbě Cannibal Corpse více než dost: celá pětice prostě přišla na pódium a spustila pořádnou metalovou lavinu. Oba kytaristé Rob Barrett a Eric Ruttan, který nastoupil do kapely před čtyřmi lety jako náhrada za Pata O’Briena, vypalovali jedno parádní sólo za druhým, strojově přesná virtuózní souhra baskytaristy Alexe Webstera a bubeníka Paula Mazurkiewicze s hromujícím growlem George „Corpsegrinder“ Fishera vytvořily před pódiem opravdové peklo. Mnoho fanoušků si zasurfovalo, circle-pit téměř neustával, mnozí posluchači v prvních řadách spouštěli mohutný headbanging. Moc časového prostoru mezi jednotlivými skladbami nebylo, Corpsegrinder však nešetřil humorem sobě vlastním, jako bylo například  soupeření v headbangingu, kdy díky jeho mohutnému krku je téměř nemožné s ním udržet tempo. Do setlistu se vešla trojice skladeb z nové desky Violence Unimagined, poslední skladbou tohoto pekelného večera byla kultovně znamá pecka Hammer Smashed Face.

Text: Mates Šimek, foto: Petr Hanč