Metalfest 2024 odkryl karty a vynesl trumf: přijedou Five Finger Death Punch

Five Finger Death Punch, Ivan Moody/foto: Honza Švanda

Soupisky mnohých letních festivalů na příští rok se postupně plní a řada z nich už teď slibuje mnoho zahraničních hvězd. Své headlinery zná i plzeňský Metalfest, který příští rok na přelomu května a června opět otevře festivalovou sezónu.

Letos to nevyšlo, příští rok přijedou hvězdní „FFDP“ do Plzně

Velkým tahákem budou Američané Five Finger Death Punch, kteří ze zdravotních důvodů museli letos zrušit červnový koncert v Praze. Zde si ovšem složí reparát tak, jak to umí jenom oni. Jejich kombinace ostrého i melodického vokálu, úderných groove metalových pasáží, jedinečná pódiová show a schopnost totálně strhnout fanoušky jim vynesly pevné místo mezi metalovou elitou. V Plzni vystoupí obohaceni o loňské studiové album s názvem Afterlife, neochudí nás však o nezbytné hitovky jako Wash It All Away, Wrong Side of Heaven nebo Burn MF Burn. Posledně jsme se s „FFDP“ setkali v roli předkapely hvězdné Metalliky, tentokrát si však roli hlavního aktéra střihnou oni sami.

Norskou blackmetalovou scénu zastoupí pekelní Dimmu Borgir

Z opačného pólu metalu přivítáme na Lochotíně norské symphonic blackmetalové ďábly Dimmu Borgir. Formace kolem frontmana a mozku kapely Shagratha bude příštím rokem psát už čtvrtou dekádu své kariéry, během které se tučně zapsala do podvědomí zejména svým albem In Sorte Diaboli z roku 2007, na kterém hostoval i legendární bubeník Hellhammer. Koncem roku by navíc měla spatřit světlo světa nová deska Inspiratio Profanus a opět se bude jednat o sérii epických blackových opusů, kterými kapela naživo vytváří neortodoxní majestátní atmosféru, která vás zkrátka a dobře pohltí. Do jedné ze tří festivalových nocí nás tito pekelníci milerádi vyprovodí.

Návrat Eluveitie, bláznivý set Feurschwanz, srandisté Trollfest a další

Po dvou letech se na Metalfest vrací švýcarští folkmetaloví bardi Eluveitie, po nedávném brněnském koncertu přijede též finská powermetalová kometa Sonata Arctica a jejich žánroví kolegové Orden Ogan z Německa. Chybět nebudou němečtí folkmetaloví šílenci Feuerschwanz, řecká symphonic deathmetalová eskadra Septicflesh vyprávějící o mytologii své země nebo rakouská symphonic metalová kapela Visions of Atlantis. Svojí návštěvou nás poctí vesmírný rytíř Angus McSix se svojí družinou a pořádný kopec srandy si užijeme s norskými Trollfest.

Řada dalších jmen ještě přibude, vstupenky a veškeré služby jsou v prodeji

Tyto a spousta dalších kapel, z nichž některé budou teprve oznámeny, se na vás už teď těší ve dnech 31. května až 2. června v malebném plzeňském Amfiteátru na Lochotíně. Celofestivalové permanentky, místa pro stany a parkovací místa jsou už teď v prodeji na webu festivalu.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda, video: YouTube.com

Author