Kreator, Dimmu Borgir, Hatebreed a Bloodbath: Čtveřice extrémních kapel si podmanila Fórum Karlín

Nebývá tomu často, aby u nás pořádaly samostatný koncert světově známé kapely, jež spojují nejtvrdší styly metalu. V prosinci se tak ale stalo – do Prahy přijeli Kreator, Dimmu Borgir, Hatebreed a Bloodbath.

Večer zahájil Bloodbath

Deathmetalová pětice Bloodbath, která celý tento večer začala, předvedla sic krátký, ale pořádně našláplý death metalový set. Bylo zřejmé, že většina lidí pod pódiem se teprve „zahřívala na provozní teplotu“ a atmosféra v kotli nebyla to pravé ořechové. Což samozřejmě nekazilo dojem, rychlejší pasáže střídaly pomalé. Především songy z nové desky „The Arrow Satan Is Drawn“ jen dokazovaly, že i po 20 letech existence Bloodbath neustále přitvrzují.

Další na podium zamířil Hatebreed

To američtí hardcoristé Hatebreed, kteří po nich následovali, se postarali o pořádný kotel. Ihned při prvním songu „To the Threshold“ se uprostřed vytvořil velký mosh pit a vokalista Jamie Jasta neustále vyzýval k podobným šílenostem. Hodně to vřelo během celého setu, kdy se ke slovu dostaly hlavně songy z veleúspěšného alba „Supremacy“. Největší masakr se strhl jak jinak, než při závěrečné „Destroy Everything“. Kdo viděl Hatebreed na festivalu Brutal Assault před 2 lety, by jistě mohl vyprávět.

První headliner – Dimmu Borgir

Po krátké pauze a přestavění scény do potemnělé blackmetalové scény přišel první headliner – Dimmu Borgir. Zaregistroval jsem, že pro mnoho jedinců kolem to byla první příležitost vidět je konečně naživo, a i když se s novou deskou „Eonian“ tak trochu odklonili od svého symphonic black metalu ze svých počátků. Pořád jde o ohromnou magií a temnotou nasáklou show. Tady už opravdu většina lidí pařila a bylo vidět, že po několikaleté odmlce od jejich předešlého koncertu u nás si to všichni užívali. Sedmdesátiminutový set v sobě zahrnul jak tři songy z nové desky, tak klasiky jako „Gateways“, „Progenies of the Great Apocalypse“ nebo „The Serpentine Offering“.

Finále a němečtí thrasheři Kreator

Stejně dlouhý set připadl na to hlavní, na co jsme se nejvíc těšili – legendární němečtí thrasheři Kreator. O pyrotechniku nebyla nouze a často se fanoušci v předních řadách i členové ochranky kryli před vysoko šlehajícímí plameny. U nás mají Kreator opravdu početnou hordu fans, a jako poděkování následoval po prvním songu „Enemy of God“ song „Hail to the Hordes“ (na konci klipu je uvedeno „This song is dedicated to all Kreator fans worldwide“). Rovněž 70 minutový setlist v sobě pokryl opusy z deseti alb včetně nejnovějšího „Gods of Violence“. Zásadní věci jako „People of the Lie“, „Phantom Antichrist“ nebo závěrečná „Pleasure to Kill“ byly samozřejmostí. Při „Flag of Hate“ frontman Mille Pedrozza mával obří vlajkou s logem Kreator.

Tito Němci nikdy nezklamou, jejich koncerty jsou vždy plné energie, tvrdých a sofistikovaných kytarových riffů, a pod podiem je vždy pořádně rušno. Po hudební stránce šlo o velmi rozmanitý večer a doufejme, že se k nám tyto čtyři velká jména světové metalové scény zase brzy vrátí. Za tento parádní zážitek nelze jinak, než pořádající agentuře Pragokoncert poděkovat.

Text: Mates Šimek

Foto: Honza Švanda

Napsat komentář