Avantasia v Praze: Sammet, Lande, Martin či Tate pod září měsíce

V Praze koncertoval druhý dubnový den velkolepý projekt Tobiase Sammeta Avantasia. Slovo velkolepý je zde opravdu na místě, neboť každá opera německého metalového principála trvá obvykle tři a půl hodiny. Nová show s názvem Moonglow v sobě skrývala již tradičně spoustu hostů hvězdných jmen, téměř neustálou přítomnost svého neúnavného frontmana na pódiu i samozřejmě spoustu prokomponované muziky.

Nejrychleji postupující „fronta až za roh“

Forum Karlín bylo vyprodané a čtyři tisíce fanoušků se již od pozdních odpoledních hodin těšilo na své idoly. Výraz „fronta až za roh“ se zhmotnil před vstupem, kdy by si náhodný kolemjdoucí pomyslel, že čekající na konci půlkilometrové řady přece nemohou stihnout začátek. Opak byl však pravdou. Píp, píp, píp, a už se dovnitř hrnula další desítka fans. Fronta postupovala neskutečně rychle. Bez front bylo naopak tekuté občerstvení uvnitř u výčepů. Obojí svědčí o vynikající organizaci.

Představovačka pěveckých es

Tobias Sammet si do jednotlivých svých metalových oper pod hlavičkou projektu Avantasia zve skutečně celou plejádu pěveckých es. Letos se v Praze divákům představili Jorn Lande, Eric Martin, Bob Catley, Ronnie Atkins či Geoff Tate. Slovo představili je zde také na místě – v úvodu se vystřídali postupně všichni, každý obvykle na dvě písně. Ale za zmínku stojí i sboristéHerbie Langhans, Ina Morgan či černý kůň mezi účinkujícími – Adrienne Cowan. Zazpíval si ale i kytarista Oliver Hartmann.

Lande, Martin a spol.: Sólový pěvecký prostor pro všechny

Po úvodní představovačce se jednotliví pěvečtí sólisté spojili v té či oné společné písni a na pódiu se stále odehrávalo něco zajímavého. Za nimi se promítaly projekce ve stylu alba Moonglow. Z aktuální desky zaznělo osm písní. Otvírák Ghost In The Moon, který má úctyhodných deset minut, si dal Sammet sám, pak už postupně nastupovali jeho věrní. Změnou vzhledu překvapil Jorn Lande, roky mu však vůbec neubraly na pěveckém umění. Všestranností zaujal Eric Martin, který je ne nadarmo již déle ozdobou Avantasie. A v neposlední řadě zaujala divoška Adrienne Cowan v titulní písni Moonglow, ale ukázala, že umí i takřka thrashově řádit.

Neutahatelný Sammet vládl pódiu téměř v každé chvíli koncertu, sem tam však zmizel a nechal všechno na povel svým kolegům. Moc hezkým momentem byla pak píseň Shelter From The Rain, kde dostali prostor všichni sboristé i sólově a mikrofon obsadil také kytarista Oliver Hartmann.

Věrní fans zažijí na Masters of Rock ještě větší show

Ten, kdo navštíví Avantasii, nepřichází obvykle jen ze zvědavosti. Obvykle se jedná o věrné fanoušky, kteří znají každé slovo a vracejí účinkujícím energii do nich vloženou. V publiku panovala výborná nálada a umělci to také dokázali patřičně ocenit. Člověk z nich má dojem, že je koncert baví a že si ho také i sami užívají. Tobias Sammet navíc na konci slíbil, že v létě na Masters of Rock zažije publikum ještě větší show. Máme se tedy na co těšit.

Masters ve Vizovicích se blíží, vstupenky jsou stále ke koupi na webu mastersofrock.cz.

Text: Petr Dio, Sylva Kaplanová

Foto: Petr Dio

Napsat komentář