Slayer a Anthrax v Praze: Přijeli rozpoutat ještě větší žár

V posledním červnovém týdnu k nám do Tipsport arény v Praze přijely rozpoutat ještě větší žár dvě ze čtyř kapel, které již téměř čtyřicet let píší dějiny světového thrash metalu. Loučící se Slayer se na posledním turné ohlížejí za veleúspěšnou kariérou a vezou s sebou Anthrax, další světovou legendu. Pražská zastávka zažila dokonce i jeden velmi emocionální moment.

Předkapela? Ne, takřka rovnocenní parťáci

Anthrax není možné nazvat předkapelou, vždyť společně se Slayer, Metallikou a Megadeth tvoří Big Four – Velkou čtyřku thrash metalu. Bylo tedy jen spravedlivé, že dostali hodinový hrací čas. Na pódiu odvedli svůj velice vysoký standard. Setlist stál na jejich klasických peckách jako I Am the Law, Indians či Madhouse a Joey Belladonna zpíval jako o život. Sluší se ještě připomenout možná trochu překvapivý začátek setu, když úvodní píseň Caught in a Mosh započali riffem ze skladby Cowboys From Hell od Pantery – zřejmě jako uctění památky dvou zesnulých členů této kapely.

Peklo se otevřelo

O chvíli později se však již „peklo otevřelo“, jak na svém Facebooku napsal přítomný kytarista Arakainu Jiří Urban. A zrovna v jeho  řípadě jde o osobu nejpovolanější – právě Slayer byli jedněmi z těch, kdo Arakainu svého času pomyslně ukazovali cestu, kudy se v muzice dát. Ale zpátky k onomu výroku. Lépe to snad ani vyjádřit nejde – velké rockové a metalové kapely s sebou sice často vozí pyrotechnické efekty, ale Slayer po této stránce předvedli něco, co ještě neviděli ani mnozí ostřílení návštěvníci koncertů. Jestliže u jiných občas srší jiskry a občas vyšlehnou plameny, tady hořela celá scéna snad nepřetržitě.

Vizuální stránka věci byla tedy vyšroubovaná na maximum, ale ani ta nemohla přebít to, čím jsou Slayer již 38 let známí – jsou skuteční králové světového thrash metalu. V patřičném tempu sypali jednu skladbu za druhou, na kdovíjaké proslovy mezi písněmi je moc neužilo, a tak v programu nikde nepadal řetěz. A to ani tehdy, když kapela moudře proložila setlist trochu volnějšími skladbami. Setlist zahrnoval průřez jednotlivými alby a nevynechal samozřejmě největší klasiky jako Raining Blood, Seasons in the Abyss či War Ensemble. Protože právě kytarovými sóly sycen jest thrashmetal, je třeba zmínit heroický výkon dvojice kytaristů Kerryho Kinga a Garyho Holta. A Paul Bostaph také tloukl do bicích ve formě nejvyšší.

A jestliže jsme zmínili účast fanoušků z řad českých hudebníků, sluší se dodat, že si tohle inferno nenechal ujít ani bubeník Martin Pelc z kapely Škwor, frontman Dogy Roman „Izzi“ Izaiáš či kapela, která má ke Slayer velmi blízko a dokonce si v roce 2010 zahrála na stejném pódiu v rámci line-upu Sonisphere Festivalu na letišti v Milovicích – kompletní osazenstvo Debustrolu v čele s Martinem Kolinssem.

Budete mi chybět, sbohem

Po poslední skladbě Angel of Death a klasické děkovačce všech hudebníků zůstal na pódiu již jen zpěvák a baskytarista v jedné osobě Tom Araya. Několik minut si obhlížel nadšený dav a vychutnával si ohlušující aplaus. Poté z papírku přečetl prostá slova v češtině: Budete mi chybět, sbohem. V sále mnohé zamrazilo a u některých došlo možná i na nějakou tu slzu.

Právě Tom Araya je tím, který myslí loučení nejvíc vážně. Vzhledem k únavě z koncertních turné a touze věnovat se více rodině neplánuje v hudbě pokračovat. Další však s muzikou končit nechtějí – Kerry King prý již spřádá plány ohledně nového projektu, Garyho Holta může opět přijmout jeho Exodus.

Podmínky: příště lépe. Kde? Třeba na Wackenu!

Jediné, co mnohým divákům trochu zkazilo náladu, byly podmínky, které v hale panovaly. Obrovské horko, který by snad ještě částečně šlo omluvit vysokými letními teplotami, ale také dlouhatánské fronty či pokyn z nejabsurdnějších – zákaz odcházet mezi koncerty z haly na čerstvý vzduch. Ale třeba se to na některém místě u vchodů povedlo aspoň kuřákům, my to štěstí se nadechnout mimo halu neměli. Kdo má možnost, zajisté rád uvidí Slayer ještě jednou v lepších podmínkách – například již v srpnu na nejslavnějším evropském metalovém festivalu Wacken v Německu. Pánové se totiž budou koncertně loučit ještě několik měsíců.

Text: Sylva Kaplanová, Honza Švanda, foto: Standa Vybíral, Martinko Šourek

Napsat komentář