Originální folkové uskupení Heilung se poprvé představí v Praze

Heilung

Neofolková skupina Heilung patří mezi současná „želízka v ohni“ a určitě o nich ještě hodně uslyšíme. Svou historii sice píší teprve pátým rokem, ale kdo je znalý, ví, že jejich koncerty jsou opravdu nevšedním zážitkem. Nyní se chystají i k nám – 30. října je zažijeme i v Divadle Hybernia v Praze. Protože tady nestačí jen slyšet, tohle se musí zažít.

Bizarní nástroje a tři různé druhy vokálního projevu

Heilung jsou mezinárodní experimentální folkové uskupení. Používají velké množství bizarních nástrojů vyzdobených mýtickou tématikou, neméně originálně jsou též odění. Mezi některé velmi zvláštní nástroje z arzenálu kapely patří například bubny s blánami z koňské kůže potřísněné lidskou krví, některé i s kůží z jelena, dále buvolí rohy, hinduistické rituální zvony, repliky některých artefaktů z posvátných chrámů, ravanahatha (prastarý indický strunný nástroj) a všemožné píšťaly či perkuse.

Zpěv obstarává krásným vokálem zpěvačka Maria Franz, hlubokým growlingem vládne Kai Uwe Faust, jehož hlasový projev nám může připomínat tibetskou tradiční hudbu. To všechno doplňuje Christopher Juul svým šepotem. Při koncertech s nimi vystupuje ještě několik dalších členů, kteří však drží svá jména v tajnosti. Kromě zpěvu často můžeme slyšet i básně, přičemž kapela kombinuje angličtinu s němčinou, latinou a prastarými norskými dialekty. To vše dohromady činí z Heilung něco, co tu ještě nebylo. Svoji hudbu popisují jako „návrat posluchače do doby raného středověku v Evropě“. Stačí se zaposlouchat do tónů jejich tvorby – a hudba Heilung (název znamená v němčině „uzdravení“) vás vtáhne.

Nedávno na Brutal Assault

První koncert odehráli Heilung na norském festivalu Midgarsblot. Tento koncert byl nahráván, zveřejněn a během krátké doby dosáhl velmi vysokého počtu zhlédnutí. Bylo hned jasno, že se zrodila další senzace. Pokud bychom chtěli popsat styl toho německého tria, nebudeme mít jednoduchou práci. Musíme se spokojit se slovy Kaie Uwe Fausta: „Očekává se, že posluchač bude krásně uklidněn a odpočatý po magické hudební výpravě, která se nese zpět časem“. I přes prozatím krátkou existenci stihli vydat tři albaOfnir (2015 a znovu vydáno 2018), Lifa (2017) a letošní Futha.

U nás se Heilung představili nedávno na festivalu tvrdších a experimentálních hudebních odnoží Brutal Assault v pevnosti Josefov. Na pódium se mimo jiné vyšvihla skupina středověkých válečníků s oštěpy, Maria používala kombinaci kostí a dvojice bubeníků měla nádherně vyzdobené štíty. Bylo to opravdu pestré představení, které se odehrávalo v pozdních nočních hodinách, což ještě umocnilo atmosféru.

Koncert je nyní již beznadějně vyprodán. Pokud patříte mezi příznivce opravdu nevšedních koncertních zážitků, nezbývá než doufat, že se k nám tato partička příští rok opět vrátí.

Text: Mates Šimek, foto: Facebook kapely

 

Author

Napsat komentář