Trojkombinace představitelů současného death metalu otřese pražským Futurem

Entombed AD

Dvě velká jména současné deathmetalové scény a jeden mladší žánrový kolega, to je v kostce to, co čeká v brzké době návštěvníky pražského Futura. Chystají se k nám švédští Entombed A.D. a jejich společností budou Belgičané Aborted. Z Dánska se připojí žánroví kolegové Baest.

Odkaz Entombed pokračuje ve stejném duchu, nedá však zapomenout na historii

Headlinerem bude jedna z největších deathmetalových legend, a sice Entombed A.D. Ti navazují na Entombed založené už v roce 1987, tedy v období, kdy death metal byl vlastně ještě v kolíbce. V této kapele působí dva členové z původních Entombed, a to zpěvák Lars Göran Petrov a první bubeník Nicko Andersson, který tenkrát v kapele po deseti letech skončil.

 

 

V roce 2014 se tito dva od Entombed odtrhli a pod hlavičkou Entombed A.D. nadále intenzivně koncertují. V novém složení nahráli ještě v témže roce album Back to the Front, které o dva roky později následovalo druhé s názvem Dead Dawn. Koncem letošního srpna přišli s třetím počinem Bowels of Earth. Převážnou část jejich setlistu tvoří vlastní tvorba. Velmi rádi však dávají vzpomenout na své působení v původních Entombed, a tak jsou nezbytnou součástí jejich koncertu třeba songy Left Hand Path ze stejnojmenného debutu (1990) nebo Out of Hand (album Wolverines Blues – 1993). U nás koncertují vcelku pravidelně, pamatujeme si je například z plzeňského Metalfestu 2016. Těšme se tedy na počátky Entombed a část jejich sestavy s novou tvorbou!

Průkopníci brutal death metalu v mezinárodní sestavě

To Aborted představují o poznání drsnější deathmetalovou dimenzi. Neznalí mohou být šokováni jejich texty a obaly CD – nejedná se opravdu o nic pro slabší povahy. Aborted vznikli v roce 1995 a patří k symbolickým průkopníkům brutal death metalu. Pro zajímavost, jedna z největších internetových databází kapel AllMusic popsala jejich hudbu jako „nespoutanou grindcoreovou divočinu, a zároveň pečlivou deathmetalovou technickou zručnost“.

 

 

Za 25 let existence se zde prostřídaly téměř tři desítky muzikantů a ze současné čtveřice je každý jiné národnosti. Jako základní pilíř zde však od začátků působí zpěvák Sven de Caluwé, jehož hluboký a drsný growl by dokázal vytáhnout několik mrtvých z hrobů najednou. Minulý rok vydali Aborted jubilejní desáté album TerrorVision a něco málo z něj předvedli už letos na festivalu Brutal Assault, kde si s nimi krátce zazpíval zpěvák Grimo z německé kapely Cytotoxin.

Mládí vpřed – a v metalu zvlášť

Jako support se představí dánská death metalová pětice Baest, která vznikla teprve v roce 2015. To jim však už stačilo ke stvoření dvou albDanse Macabre vydané loni a Venenum vydané letos. V zastoupení kapel tedy budeme mít i mladou krev a nejspíš jedno ze současných „želízek v ohni“, které si svou slávu prozatím pilně vydobývá a o kterém ještě hodně uslyšíme.

Věkové rozdíly jsou, ale všichni za jedno!

Tento deathmetalový večírek se uskuteční v pondělí 21. října v pražském klubu Futurum. Máme tu legendu, průkopníka svého žánru a jejich o poznání mladší kolegy. Každá kapela z jiné země, ale i přes tyto rozdíly nebude nic bránit tomu, aby nám ukázali, zač je toho death metal. Vstupenky jsou stále k dostání na webu Obscure.cz.

Line up pondělního večera:

18:30 – Otevření sálu
19:20 – 20:00 BAEST
20:30 – 21:30 ABORTED
22:00 – 23:00 ENTOMBED A.D.

Text: Mates Šimek, foto: TZ Obscure Promotion

Napsat komentář