Blitz Union s novou deskou Absolution: Ponořme se do oblaku blitzovského EDM-rocku

Blitz Union / foto: Jan Nožička, poskytnuto Blitz Union

Kapela Blitz Union vypráví svůj příběh pozvolna. Na jeho plné odhalení ještě nenastal čas, jak sem tam vysvětluje frontman Mark Blitz. Velký kus jejich story však najdeme na debutové desce Absolution, která vyšla nedávno.

Pod záštitou německého labelu

Blitz Union jsou svým způsobem úkazem na české hudební scéně. Elektronika míchaná s metalovým základem se u nás nevidí často. Bylo tedy nasnadě, že se kapela dřív nebo později vydá i do zahraničí. Po úspěšné spolupráci v rovině managementu, produkce a živých vystoupení vyšla jejich deska Absolution pod záštitou německého labelu Dreamstart Music & Management.

Singl za singlem, klip za klipem

Blitz Union vypustili první vlaštovku v podobě singlu TV již v říjnu 2020 a ve vydávání singlů pokračovali ve velkém od loňského podzimu. Fanoušci se tak postupně seznámili se skladbami jako Money-Crazy World, Human Robot, Plastic či nověji Hotel India Victoria. K nim byly natočeny animované či hrané, avšak vždy neotřele výtvarně ztvárněné videoklipy. Bylo zajímavé pozorovat, s čím kapela přijde příště: singl doprovázený klipem přicházel každých pár měsíců a pokaždé si vybíral nějaké vážnější současné téma, pod klipy býval podepsaný originál nad originály – Michal Skořepa.

Část desky známe, druhá část je nová

Skladby postupně vydávané na singlech se nyní sešly na albu – fanoušek tak může mít pocit, že kus desky zná, něco jiného je však poslechnout si je všechny najednou za sebou z CD, ponořit se na třičtvrtě hodiny do oblaku blitzovského EDM-rocku. Všechny nové patrony však kapela přece jen nevystřílela. Na první dlouhohrající desku si nechala ještě nadupaný otvírák Get Up, skladbu My Own Road, při které člověka napadají tak rozdílné pojmy jako „robot“ a „country“, tajemnou SV.P.D.A. (Spirit Vision Power Desire Action) či klavírní verzi té, kterou to všechno začalo – TV v podání Tiny Amvon. Ale zatím nejsou moc dlouho venku ani písně The Truth a Candidate, které uším fanoušků znějí stále relativně nově.

Co šrotuje v hlavě těmhle čtyřem klukům

Držet v ruce fyzickou desku je určitě zadostiučiněním pro kapelu i fanoušky. Pryč jsou doby, kdy příznivci na koncertě u stánku sice sehnali EP Revolution na vinylu (což bylo velmi vítáno zejména pro ty, kdo kapelu slyšeli poprvé a naživo), ale po cédéčku stále ani vidu, ani slechu. Teď je vše jinak a album Absolution se rozlétlo do světa – a to myslíme doslova: kapela našla díky streamovacím službám své posluchače třeba až v dalekém Japonsku. Samozřejmostí je booklet s texty, a dokonce se speciálními „runami“ vytvořenými dle kapelního symbolu masky – název každé z písní tu má nějaké iniciály. Na poslední straně nechává booklet nahlédnout kousek do dávných dob, a zároveň opět zahaluje příběh neproniknutelnou bílou tmouNa zbytek historie jedné neobyčejné hudební party si budeme muset ještě počkat. Mnohým věcem, které těmhle čtyřem klukům šrotují v hlavě, ale přijdeme na kloub již nyní při poslechu desky samotné.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Jan Nožička, poskytnuto Blitz Union, video: YouTube.com

Author