Rock Castle, den druhý: powermetalová jízda a finále v režii Avantasie

Tobias Sammet, Avantasia/ foto: Honza Švanda
Prostřední den festivalu Rock Castle přivítal bezpochyby nejhojnější účast ze všech tří dnů, valná většina fanoušků totiž byla natěšena především na hvězdnou Avantasii.

Páteční line-up odstartovali Free Fall, Amalgama letos počtvrté u nás

Program odstartovala už v 11 hodin tuzemská formace Free Fall, která bavila přicházející fanoušky směsí metalu a rocku podpořenou chytlavými samply. O něco volnějším tempem pak pokračovali italští Men in the Box balancující na rozhraní alternativního rocku a grunge. Výrazně živější byl poté set španělské hardrockové pětice Barbara Black, pojmenované dle jejich energické zpěvačky s mohutným vokálem. Dle původního plánu bohužel nemohli dorazit powermetaloví Dragonhammer. Náplastí na tuto bolístku byli jejich ruští žánroví kolegové Amalgama, pro které šlo o letošní čtvrtý a poslední český koncert. Ten si maximálně užili, stejně jako jejich fanoušci.

Gus G. předvedl svůj kytarový um, vrátili se k nám též oblíbení The Unity

V powermetalové jízdě pokračovali i nadále Firewind z Řecka s kytarovým virtuózem Gusem G., kteří postavili svůj set na svém nejnovějším albu s názvem stejným jako kapela sama. O novou tvorbu se rádi podělili norští symfonici Sirenia s pohlednou frontwoman Emmanuelle Zolan. Jejich set byl mimo novou desku Riddles, Ruins & Revelations obohacen mimo jiné o cover verzi známé skladby Voyage, Voyage (Desireless). Velkého aplausu se následně dočkala The Unity oblíbená mezinárodní formace plná zkušených muzikantů. Mimo známých skladeb jako No More Lies nebo Never Forget mnozí fanoušci v předních řadách doplňovali kapelu sborově i při nové tvorbě z desky Pride.

Septicflesh tentokrát dorazili v plné síle

Předposlední pátečním aktem byla jediná kapela z oblasti extrémního metalu, a sice symphonic deathmetaloví Septicflesh z Řecka. Ti bohužel nemohli dorazit minulý rok, svůj reparát však složili lépe než výborně. Drtivý a rychlý death metal podpořen orchestrálními samply, které vyplňovaly pauzy mezi jednotlivými skladbami, dostal mnohé přítomné pořádně do varu. I tato stálice pálila do fanoušků vály ze své nové desky, tedy Modern Primitive.

Dvouapůlhodinové finále v podání Avantasie

Velké finále patřilo hvězdnému projektu Avantasia, pro něž byl vyčleněn rovnou dvouapůlhodinový set. Na pódiu se vedle Tobiase Sammeta vystřídala řada dalších známých metalových person jako Ralf Scheepers (Primal Fear), Eric Martin (Mr. Big), Jorn Lande (ex-Masterplan), Ronnie Atkins (Pretty Maids), Bob Catley (Magnum) nebo Adrienne Cowan (Seven Spires). Tento grandiózní koncert byl plný hitovek jako The Scarecrow, Story Ain’t Over, Invoke the Machine nebo závěrečná Lost In Space. Dostalo se i na ochutnávku z připraveného alba A Paranormal Evening with the Moonflower Society. Tobias Sammet ke konci koncertu ještě vyjádřil obdiv fanouškům, že zůstali i vzhledem k probíhajícímu dešti, a slíbil, že se se s Avantasií do Čech zase brzy vrátí.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author