Tarja přivezla do Pardubic koncert nabitý energií

Tarja Turunen/foto: Magda Šotolová

Poslední listopadová sobota se v Pardubicích nesla ve znamení symfonického metalu. V místním společenském centru Ideon vystoupila finská metalová královna Tarja Turunen.

Abakas a Serpentyne v rolích předkapel

Krátce před osmou hodinou spustily ve zrenovovaném sálu svá vystoupení dvě předkapely, které Tarju na turné doprovázejí. První vystoupilo norské rockové trio Abakas, na něj pak navázala anglická kapela Serpentyne, která v čele se zpěvačkou Maggiebeth představila přicházejícím fanouškům svůj repertoár kombinující folk, rock a symfonický metal.

Tornádo pozitivní energie

Hlavní show odstartovala metalová diva Tarja v půl desáté, když ji davy nedočkavých fanoušků v potemnělém sále už hezkých pár minut vytleskávaly. Na úvod si vybrala skladbu Serene z aktuálního alba In the Raw (2019). V rychlém sledu navázala songy Demons in You a My Little Phoenix. Od okamžiku, kdy poprvé vstoupila na pódium, bylo na Tarje patrné, jak moc si živé vystoupení užívá. Pohybovala se po celé šířce pódia, žertovala a díky svému temperamentu okamžitě navázala kontakt s fanoušky. Oproti statické a komorní atmosféře jejích vánočních vystoupení působila v rockovém prostředí jako nespoutané tornádo pozitivní energie, kterou předávala dál do publika.

Album In the Raw konečně představeno i živě

Že bylo pardubické vystoupení poslední zastávkou podzimní části Raw Tour 2022, bylo patrné i na kapele. Z muzikantů jako by spadlo závaží zodpovědnosti a svoji show si vychutnávali. Krátkými sóly a „soubojem syntezátorů“ se představili v písni Goodbye Stranger. Páteř setlistu tvořilo pět songů z nového alba In the Raw, zbytek z celkových šestnácti písní pak doplnil výběr hitů ze všech Tarjiných rockových alb. Odkazem na kořeny, ze kterých „ledová královna“ vzešla, byla skladba Wishmaster (Nightwish, r. 2000). Tempo koncertu zklidnila baladická akustická vsuvka, při které Tarja svůj zpěv sama doprovodila hrou na syntezátor. Oficiální set byl zakončen písněmi Undertaker, Tears in Rain a Victim of Ritual.

Hity na závěr

Vytleskaný přídavek začal skladbou Innocence, při které nepřestávala tleskat a tančit většina sálu. Následoval song Walk Alone z Tarjina prvního sólového alba My Winter Storm (2007). Když Tarja tuto skladbu uváděla, poděkovala fanouškům za to, že už ji 15 let podporují na sólové dráze. Velké finále pak patřilo písním Dead Promises a hlavně hitové Until My last Breath.

V prosinci na vánoční notu

Sál pardubického Ideonu Tarja naplnila, ale bohužel nevyprodala, což byla veliká škoda. Koncert měl totiž unikátní atmosféru a obrovský náboj. Finská pěnice se k nám letos vrátí ještě jednou, a to v prosinci se čtyřmi vánočními koncerty Christmas Together pod záštitou agentury Pragokoncert. Vánoční písně a koledy si v jejím podání budeme moci vychutnat ve Zlíně, Olomouci, Hradci Králové a Ostravě.

Text a foto: Magda Šotolová

Author