Gojira bude i u nás bojovat metalem za lepší svět

Gojira/foto poskytnuto Obscure Promotion

Gojira, fenomén metalové kultury posledních let, se desku od desky vyvíjí, roste, ale snaha využít svůj vliv ke změně světa v lepší místo se nemění. Nominanti na tři Grammy bijí na poplach a spouští alarm, aby lidstvo procitlo, což se projevilo i v rétorice aktuálního alba Fortitude. S ním se Gojira po roce vrací do Čech: 13. června kapela zahraje v Malé sportovní hale v Praze.

Formou hudební tvorby je možné šířit své myšlenky dál

Frontman Joe Duplantier je člověkem, kterému byla témata ekologie a životního prostředí vždy blízká. Ještě jako dvacátník zkoušel po dobu dvou let žít v boudě uprostřed lesů, ale pak si uvědomil, že formou hudební tvorby má spoustu příležitostí šířit své myšlenky dál.
V poslední letech, kdy vymírá mnoho živočišných druhů, roste znečištění planety a důsledky globálního oteplování jsou čím dál patrnější, dokonce kvůli enviromentálním dopadům hudby (spojeným především s cestováním) přemýšleli členové Gojiry o ukončení koncertní činnosti a přechodu na virtuální on-line koncerty. Pak si poměřili svůj vliv na mladé publikum a dospěli k názoru, že jejich sdělení je takto silnější, než kdyby se stáhli z obvyklého koncertního provozu.

Věci jasně pojmenovat

Na předloňskou desku Fortitude čekali fanoušci pět let. Očekávání byla ohromná. Album Fortitude je odlehčenější, ale jinak se na něm Gojira drží svých typických zbraní, aniž by se přestala otevírat novým směrům. Dále tito Francouzi silně prohloubili celkový emocionální prožitek z alba – podporují jej výraznou hymničností. Texty pak namísto symbolismů věci jasně pojmenovávají.

Další deska Gojiry je opět událostí

Gojira tedy ve svém boji za obnovení rovnováhy světa nepolevuje. Naopak: specifičtějším uchopením všech témat (ochrana přírody, environmentalistika, lidská práva) spolu se zřetelnějším hudebním vyjádřením je Fortitude dobře zasazený úder, který z jejich desky opět dělá událost.

Takové dnešní doba potřebuje

A událostí samozřejmě je i návrat sympatické čtveřice do Čech, neb vidět Gojiru na podiu stojí za to. Nejen pro jejich energickou show doprovázenou výtečným muzikantstvím, ale především pro jejich pozitivní karmu. Je to kapela, která svým přístupem i hudbou nepřestává překvapovat, je to kapela, co bojuje za lepší svět pro každého z nás. A takové dnešní doba potřebuje.

TZ a foto poskytnuto agenturou OBSCURE Promotion, video: YouTube.com

Author