Těžká váha ze země galského kohouta: Do Prahy se chystá Gojira

Gojira/foto: Petr Hanč

Jedna z nejprogresivnějších a nejúspěšnějších metalových kapel posledních let, francouzská čtveřice Gojira, se v polovině června letošního roku představí fanouškům v pražské Malé sportovní hale. Úterý 13. června v pražské Malé sportovní hale bude zkrátka a dobře patřit metalu.

Tvorba Gojiry rezonuje na pomezí několika metalových žánrů

Během dosavadních 27 let existence tohoto metalového fenoménu prošla tvorba Gojiry celou řadou proměn. Kapela ušla dlouhou cestu od kořenů v technickém death metalu přes prvky deathu, thrashe a progresivnějších odnoží až po tajemný post-metal, často i v různých těchto kombinacích. Tyto postupy jsou velkou zárukou toho, že i řada náročnějších posluchačů si zde najde to své. Když se k tomu navíc přidá obří projekce se světelnou a ohnivou show, jak už bývá při vystoupeních formace kolem bratrů Duplantierových často zvykem, vznikne naprosto nezaměnitelný koncertní zážitek. Ikonickou se stala precizní hra Maria Duplantiera, kterému se přezdívá „mistr dvojkopáků“. Ten své umění vždy prokáže během bubenického sóla, které též bývá součástí každého koncertu.

Album Fortitude vyneslo kapele nominaci na cenu Grammy

V polovině června k nám tedy Gojira zavítá v rámci turné k poslední desce Fortitude z roku 2021. Ta je jejich sedmým studiovým albem a během posledních dvou let vždy tvoří páteř celého setlistu. Krátce po vydání se to jen hemžilo pozitivními recenzemi, album kapele dokonce vyneslo nominaci na cenu Grammy v kategorii Best Metal Performance za singl Amazonia. Znovu se zde prolíná široký arzenál metalových subžánrů plný neobvyklých rytmických vzorců, pestrých melodií, hromujících bicích a nezaměnitelného vokálu mladšího z bratrů Duplantierových. Vedle hudební branže se členové Gojiry též angažují v řadě organizací bojujících proti porušování lidských práv. Spolupracují také se Sea Shepherd Conservation Society, organizací zaměřenou na ochranu mořských živočichů.

Předskakují Municipal Waste a Urne

Do rolí předkapel byli nanominováni američtí thrashoví šílenci Municipal Waste a britská sludge metalcoreová mlátička Urne.

Tím, kdo zahájí tento metalový večírek, budou Urne, kteří existují teprve sedmým rokem a na svém kontě mají album Serpent & Spirit. Jejich druhý hudební počin, album A Feast On Sorrow, oficiálně vyjde v polovině letošního srpna.

Municipal Waste jsou známí tím, že při svých koncertech často zvou fanoušky k sobě na pódium, kde si všichni společně zařádí. V loňském roce nahráli své sedmé album Electrified Brain a jejich rychlý a řízný thrash bude tím nejlepším na rozehřátí před velkým finále.

Vstupenky jsou stále k dispozici v síti Ticketmaster a též na stránkách pořadatelů Obscure Promotion.

Text: Mates Šimek, foto: Petr Hanč, video: YouTube.com

Author