Himlhergotfest – krásné počasí, vlastní pivo, kotel guláše aneb tancovačka jak se patří

Trautenberk/foto: Toby

Jemnostpán Trautenberk se takhle jedno nedělní odpoledne po dožínkách nudil a přemýšlel, jak si zpestřit začátek podzimu. „Úroda je pod střechou, dříví naštípané, do zimy daleko… Co bychom tak mohli… hmmm… Anče, Kubo, hajnej! V září uděláme velkopanské hody!“ Možná přesně takhle vznikl v hlavách muzikantů z kapely Trautenberk nápad uspořádat v Plzni první ročník Himlhergotfestu, samozřejmě spojený s pořádnou žranicí a hlasitým tanzmetalem. A protože na velkopanské hody by byla jedna kapela málo, pozvali i spřátelené kapely nejen z české kotliny, ale i ze zahraničí. A vy se, milí fanoušci, teď můžete podívat, jak to všechno dopadlo.

O zahájení se postarala Civilní Obrana

Termín tancovačky nakonec připadl na pátek 8. září, a v 16 hodin ji zahájila čáslavská punkrocková kapela Civilní Obrana, stálice české klubové scény. I když bylo počasí hodně teplé, už na samotný začátek akce přišel dostatek diváků, kteří první kapelu náramně přivítali. Muzikanti za hodinový set ukázali, jak vypadá správný punk rock, fanoušci si vyslechli např. songy Černá vrána, To dokáže jen chlap nebo Já si tě vypiplám. V průběhu koncertu kapela pozvala posluchače na svůj výroční koncert k 18 letům na hudební scéně, který proběhne 17. února 2024 v Brně na Flédě. Civilní Obrana, která začínala v krytu civilní obrany, určitě urazila dlouhou cestu, a věřím, že většinu návštěvníků festivalu oslovila.

Dymytry: Protheus slavil čtyřicítku

Po přestavbě pódia dostali prostor Dymytry, další kapela, která si přízeň fanoušků vydobyla neúnavným koncertováním (nejen) po vlastech českých, a která dokáže strhnout dav. A bavit ho dlouhou dobu. Dymytry své vystoupení zahájili skladbou Víc než bůh a pokračovali např. hity Žít svůj sen, Ocelová parta, Dej bůh štěstí, Revolter nebo Cernobyl. Frontman Protheus fanoušky zkušeně rozpohyboval a užíval si pasáže písní, které nadšené publikum odzpívalo za něj. Magickým momentem pak bylo jeho oznámení, že tento den slaví své čtyřicáté narozeniny. Skoro celé publikum mu z plných plic zazpívalo Hodně štěstí, zdraví. Také Dymytry chystají velkou oslavu, takže nezapomněli fanoušky pozvat na prosincový koncert do O2 areny, kde se spolu s hudebními hosty chystají oslavit svých dvacet let v hudební branži.

Horkýže Slíže jako zahraniční host

Jelikož jemnostpán Trautenberk slíbil i zahraniční hosty, další kapelou, která přišla na scénu, byli slovenští Horkýže Slíže. Fanoušci pod pódiem stále ještě jeli na vlně energie z předchozího vystoupení, takže Horkýže jen plynule navázali tam, kde Dymytry skončili. Vsadili na své největší hity, takže publikum dostalo šanci si spolu s frontmanem Kukem zazpívat např. songy Emanuel Bacigala, Maštaľ, A ja sprostá, Motorkárska, Silný refrén nebo Malá Žuzu. Návštěvníky napříč generacemi kapela náramně bavila, dokonce se v davu strhl i malý moshpit. Občas na pódium v zápalu boje přilétl i kelímek či tričko.

Velké finále v režii Trautenberku

Zlatým hřebem večera byli Trautenberk, kteří hráli ve svém domovském revíru. Na fanoušky si přichystali spoustu ohně, konfet, nafukovacích oblečků a speciálních hostů. Chvílemi si první řady připadali jako pečeně na grilu. Zkráceně by se dalo říci, že to byla tancovačka, jak se patří. Plzeňským amfiteátrem Plaza rezonovaly např. hity Himlhergotdonrvetr, Doba ledová, Pyroman Roman, Buržoust, Netáhlo nebo Mužoretka.

Pro kapelu bylo slavnostním vrcholem večera převzetí zlaté desky za prodej alba Vzpoura kanců z roku 2022. Spolu s Aničkou, která je bývalá mažoretka, ji na pódium přinesly roztleskávačky, jejichž půvaby nejvíce ocenila mužská část publika. Celé vystoupení mělo jedinečnou atmosféru a bylo plné nezapomenutelných momentů.

Nejdůležitější samozřejmě je, že se Krakonoš o této tancovačce nedozvěděl.

Druhý ročník Himlhergotfestu už má svůj termín

A jelikož byl první Himlhergotfest velmi úspěšný a dopředu vyprodaný, v rámci hesla „Kuj železo, dokud je žhavé!“ oznámil jemnostpán Trautenberk termín na příští rok a rovnou spustil předprodej vstupenek. Takže si do mobilů nacvakejte připomínku: 6. září 2024 – 2. ročník Himlhergotfestu, Plzeň.

Text a foto: Toby

Author