Magmafest 2023, den druhý: horko, skvělá atmosféra a nabitý line-up

Honza Toužimský, Arakain/foto: Magda Šotolová

V sobotu Magmafest pokračoval druhým dnem. Program byl opět nabitý předními jmény české rockové scény a nechyběl ani host ze Slovenska. A slunce opět pálilo jako o život.

Debustrol: Masakr nejen motorovou pilou

Sobotní program odstartovala už v jedenáct hodin dopoledne pražská kapela Sorta, kterou o hodinu později vystřídali mladí a nadějní heavymetalisté Arzzen.

Dvoják si na sobotu naplánovali Debustrol, kromě vystoupení na Magmanestu je večer čekal další koncert v Domažlicích. Proto svůj masakr v Jihlavě odstartovali už krátce před půl druhou odpolední. Fanoušci, kteří již slušně zaplnili prostor pod jevištěm, si tak mohli zaskotačit při peckách Protest, Údolí Hádu, Všichni chcípnou, Ve stínu zákona, Yugoslavia nebo Masoterián, při které nechyběly ani circle pity ani nezbytná motorovka v rukou páně Kolinssových.

Punk v podání SPS, Trautenberk přivezli skočný tanzmetal

Krátce po půl třetí ovládla pódium punková anarchie v režii pražských SPS. Fanoušci si pod sluncem rozpálenou scénou mohli zapogovat na léty prověřené hity jako Století chaosu, Máma, Takhle jsme válčili, Ruská nebo To už tady bylo.

Čtvrtá odpolední patřila klatovskému tanzmetalu v podání kapely Trautenberk. Poté, co se muzikanti na začátku vystoupení popasovali s problémy se zvukem, pořádně rozparádili vyprodaný areál jihlavského amfiteátru. Fanoušci, povzbuzovaní neúnavnými frontmany Lubošem Valečkem a Miroslavem Cislerem, si tak zaskotačili na písně Pyroman Roman, Jelito, Netáhlo, Pan Pilous, Potužník senior nebo Anička. V průběhu písně Pytlák vytvořili fanoušci pod pódiem the wall of death, zaskákali si na song Himlhergotdonrvetr a v refrénu hitu Lunt si levá a pravá strana publika mohla zahalekat poučení o vlivu hladu na nervozitu. Na konci vystoupení nezamířili sluncem vysmažení muzikanti do sprch, ale pod pódium k zábranám, kde se zdravili s nadšenými fanoušky v prvních řadách. Milé gesto!

Pestré Panoptiko a Horkýže Slíže jako oblíbený import ze Slovenka

Pestrý rej masek Benátského karnevalu připomínalo vystoupení kapely Panoptiko. Lord Panoptik a jeho hudební družina počastovali své fanoušky např. songy Prokletý marsh, Dejte mi provaz, Escobar nebo In Vino Veritas.

V sedm večer přišel čas na zahraničního hosta. Na pódium se za zvuku nezaměnitelného intra písně The Eye of a Tiger v mikině s kapucí a boxerských rukavicích vřítil Peter „Rocky“ Hrivňák, frontman skupiny Horkýže Slíže, který po krátké rohovnické etudě rozjel velkou hudební párty. Horkýže v Česku koncertují pilně a často, jejich fanouškovská základna u nás je obrovská. A jelikož je o nich známé, že mají „silný refrén jak hovado“, nebyl pro ně problém publikum řádně roztancovat. Fanoušci si spolu s kapelou zazpívali např. písně Ty vieš, že sa chovám tak, jak sa chovám, Mám v p… na lehátku, Emanuel Bacigala, Dežo ma love, v setlistu samozřejmě nemohly chybět ani hity L.A.G. Song a A ja sprostá.

Alkehol: Pojďme se bavit, Arakain: Apage satanas

Od půl deváté měla jeviště rezervované kapela Alkehol, která rozdováděné fanoušky převzala do svých rukou. Pohodoví muzikanti v čele s Otou Herešem si pro své příznivce připravili bohatou pyro show a vystoupení plné vtípků, legrácek a oblíbené muziky. Výběr ze setlistu, myslím, popíše atmosféru vystoupení nejlépe: Pojďme se bavit, Víkend, Nechte vlajky vlát, Pivo dělá hezká těla, Spalovač chlastu, Pijeme s láskou, O chlastu.

Thrashová legenda Arakain, která letos oslavila čtyřicet let na české hudební scéně, otevřela po desáté hodině svůj set skladbou Dnes ještě ne. Muzikanti, kteří mají při sestavování koncertních setlistů opravdu z čeho vybírat, v Jihlavě vsadili např. na songy Malá a ztracená, Diesel, Adrenalin, Zase spíš v noci sama, Paganini, Ďábelská hra nebo Princess. Píseň Apage satanas koncert Arakainu tradičně uzavírala.

Dymytry oslavili 20 let od založení

Jako poslední z opravdu bohatého sobotního programu vystoupili Dymytry. Ti, přesně na den, slavili tento večer 20 let od založení kapely. A oslava se jim vskutku povedla, jak v publiku, tak na jevišti vládla skvělá nálada. Diváci, tančící a tleskající, si krom oblíbené muziky užili také tradiční legrácky muzikantů, mezi nimiž vynikla Hodina zpěvu strejdy Protha a výrazně artistické ztvárnění textu písně Dej bůh štěstí kapelníkem Jiřím Urbanem. Dále zazněly např. skladby Občas pocit mám, Víc než bůh, S nadějí, Ocelová parta, Spolu se cítíme živí a Černá je metal. Fanoušci si mohli užít taktéž 5 minut génia Miloše Meiera a jeho zlatých bicích. Na závěr pozval frontman Protheus všechny fanoušky do O2 areny, kde 24. listopadu proběhne jejich velká oslava dvaceti let na hudební scéně. Věříme, že bude vyprodáno!

Děkujeme!

Letošní ročník Magmafestu měl zatím historicky nejzajímavější program a až na páteční tlačenici ve frontách na pivo proběhl bez problémů. Oba dva dny byly vyprodané, což by mělo být pro rockové fanoušky z Jihlavy a okolí jasným signálem, že s nákupem vstupenek není radno otálet. My z Rocksound.cz děkujeme za možnost celou akci zdokumentovat a těšíme se, čím nás pořadatelé překvapí příští rok.

Text a foto: Magda Šotolová