David Koller desátým klipem k novému albu uzavřel unikátní projekt

David Koller/foto: Marek Musil

Zpěvák David Koller právě zveřejnil nový, závěrečný videoklip ke svému aktuálnímu albu LP XXIII. Je součástí dlouhodobého konceptu, kdy k postupně v rozmezí dvou let vydávaným singlům zároveň vznikaly v různých produkcích a pod taktovkou několika režisérů videoklipy. Všechny nové písně shrnul Koller do podoby alba, které vyšlo 24. února, některé písně dostaly svoji vizuální podobu až po jeho vydání. Závěrečným klipem projektu je Za hranou, který složil kytarista Kollerovy kapely Michal Pelant na text Michala Ambrože.

Text z pera Michala Ambrože

„Potkávání, zanechávání sebe, sdílení, pokračování a uzavírání je hlavní téma klipu k písni Za hranou,“ říkají tvůrci klipu a dodávají: „Být někdy, sám v sobě i k jiným, za hranou a získat tím, vyjít silnější a jít dál… Jen ta hrana se s věkem posouvá. Je ostřejší a nebezpečnější. Nicméně právě tam – a v návratech zpět od ní – se odehrává většina nejdůležitějších momentů v našich životech.“

Text je posledním dílem Michala Ambrože, který zemřel 31. října loňského roku. Byl blízkým přítelem Davida Kollera, kapelníkem Jasné páky, první skupiny, ve které David hrál, do níž se po mnoha letech vrátil a působí v ní vedle svých dalších projektů dodnes. Ambrožovo alter ego představuje ve videoklipu zpěvák a básník Petr Váša, současný frontman Jasné páky. Není to ale jediná známá tvář, kterou ve videu, kromě členů Kollerovy kapely, zahlédneme. Figurují zde například Robert Kodym, David Černý, Anna Koller či Jan Koller.

Za hranou uzavírá dvouletý projekt

Scénář a režie videoklipu Za hranou je dílem Ivo Simona, art direktorem a spolurežisérem klipu je světově proslulý český fotograf Antonin Kratochvil. „Jeho život je esencí bytí za hranou, a to více než velmi,“ říká producent videoklipu a autor námětu Josef Brož.

Video k písni Za hranou uzavírá ambiciózní projekt Davida Kollera, v jehož rámci získalo během dvou let svoji vizuální podobu všech deset písní nového alba LP XXIII. V průběhu vzniku tohoto minimálně českého unikátu se měli fanoušci možnost seznámit s uměleckým pohledem různých režisérů na Kollerovy nové písně. Každý je úplně jiný svým pojetím, od nízkonákladového lyric videa po rozmáchlé filmové klipy, různé experimentální hrané i animované záležitosti.

Podzimní Tour LP XXIII

David Koller má za sebou vyprodané jarní turné k novému albu LP XXIII, s kapelou plnil line-upy letních festivalů a nyní se chystá na podzimní část turné. „S kapelou a řadou dalších umělců a tvůrců jsme udělali hodně dobré studiové práce a díky tomu a díky celé kapele novým písničkám hodně sluší i živé koncertní podání,“ říká.

DAVID KOLLER: TOUR LP XXIII – podzim 2023

  • 27.10.2023  Ústí nad Labem – Národní dům
  • 03.11.2023   Zábřeh – KD
  • 04.11.2023   Ostrava – Barrák
  • 10.11.2023   Pardubice – Žlutý Pes
  • 11.11.2023   Hranice na Moravě – Stará Střelnice
  • 21.11.2023   Karlovy Vary – Karlovarské městské divadlo
  • 22.11.2023   Rakovník – KC Rakovník
  • 15.12.2023   Písek – Divadlo Fráni Šrámka
  • 18.12.2023   Jihlava – DKO

Vstupenky na všechny uvedené akce najdete na stránkách xticket.cz.

Text a foto poskytnuty managementem Davida Kollera, foto: Marek Musil, video: YouTube.com

Author