Skupina Nomura v rozhovoru: Vydáváme nové EP a láká nás Fajtfest

Nomura, foto: Michal Klus

U příležitosti vydání singlu The Silent Whisper z připravovaného stejnojmenného EP alba olomoucké skupiny Nomura jsme si povídali s jejím bubeníkem Dominikem Černochem. Probrali jsme historii kapely, tvorbu chystaného EP i plány do budoucnosti.

Pro ty, kdo se s Nomurou ještě nesetkali, můžeš popsat vznik, vývoj a aktuální obsazení kapely?

Úplně původní sestava se sešla víceméně díky inzerátům od našeho bývalého basáka. Tu aktuální ale tvoří lidi z řad známých a kamarádů, takže to o to víc šlape i mimo hudební sféru. Co se týče vývoje kapely byla vize víceméně od začátku jasná, dělat to hlavně po svém, tzn. nesnažit se napodobovat žádnou kapelu a zbytečně se neškatulkovat.
Aktuálně hrajeme v této sestavě: zpěv – Daniel Penzés-Gyurický, kytara – Jakub Káňa, basa – Adam Kiss, kytara – Alexandr Zemek, bicí – Dominik Černoch.

Jak bys definoval váš hudební styl?

Je to vždy těžké se takto definovat, jelikož si myslím, že “balancujeme” na hraně mnoha hudebních žánrů, ale určitě si hodně zakládáme na ambientním pozadí, které je proložené hutnými djentovými kytarami.

Jaké máte vzory, kdo vaši hudbu ovlivnil?

Každý člen poslouchá trošku něco jiného, ale všichni jsme na moderní vlně metalu. Ovlivněni však žádnou konkrétní kapelou nejsme, každý člen tam vždy přidá špetku svého já. Každopádně myslím si, že v našem stylu bychom mohli najít vliv kapel jako Invent Animate, Northlane, ERRA apod.

Od založení kapely v roce 2020 jste postupně vydali pět songů a tři z nich opatřili videoklipy. Oslovil vás oblíbený trend dnešní rychlé doby spočívající v co nejrychlejší cestě dokončeného songu k posluchačům?

Dnešní doba je postavená hodně na singlech, takže i my se touto cestou snažíme jít, jelikož hudební nosiče jako CD už jsou pro mladé lidi tabu. A my jsme kapela, která má určitě “cílovku” 18-35, takže Spotify a Youtube klipy jsou pro nás jasná volba.

Připravujete vydání svého prvního EP The Silent Whisper, které produkoval Ryan Wood. Poraď začínajícím kapelám, jak se dostat k zahraničnímu producentovi.

Ano, EP The Silent Whisper už je připraveno na vypuštění. K takovým producentům je cesta úplně snadná. Člověk musí brouzdat po Youtube, a když ho osloví zvuk nějaké kapely, stačí proletět popisek videa, kde bývá v drtivé většině uvedený člověk, který dělal mix a master. No, a poté už jen napsat mail na konkrétní osobu.

Předpokládám, že jste nahrávali v Anglii… Jak jste si užili natáčení ve studiu 105mm Studios?

Nene, v dnešní době už není potřeba dojíždět do ciziny. Kytary a basa se nahrávala v pohodlí domova, k tomu vám stačí kvalitní zvuková karta, nástroj a nahrávací program (DAW). Bicí a zpěv se nahrávaly ve studiu, avšak bicí už se dneska můžou taky klikat do MIDI v pohodě doma.

Kolik songů na EP bude a jak jste s výsledkem nahrávání spokojeni?

Na “EPčku” bude celkem 5 skladeb. Byla to celkem dřina dostat se k finálnímu zvuku, se kterým bychom byli spokojeni, ale Ryan to udělal na jedničku. Takže s výsledkem je maximální spokojenost.

Před několika dny jste do světa vypustili videoklip k první vlaštovce z připravovaného EP. Děj videoklipu The Silent Whisper je poněkud pochmurný, odehrává se na hřbitově. Jak jste si jeho natáčení užili, na co z natáčení nejvíce vzpomínáte?

Natáčení s Mateem Ťažkým je vždy zábava, takže atmosféra byla uvolněná a vše šlo podle plánu.
Na co budeme asi nejvíce vzpomínat je právě ta část na hřbitově, jelikož se jedná o bývalý bohnický hřbitov, takže pocity úzkosti jsme pociťovali i my při samotném natáčení! (smích)

Jaké jsou vaše nejbližší plány?

Momentálně se připravujeme na mini podzimní tour, které odstartovalo minulý pátek v Praze klub Modrá Vopice. A co se týče příštího roku, tak bychom si rádi zahráli na nějakých lepších festivalech, nejvíce nás láká Fajtfest, jelikož nám je žánrově nejblíže.

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať vám plány vyjdou!

Také děkujeme a doufáme, že se s týmem Rocksound potkáme na nějaké akci!

Termíny podzimného turné kapely Nomura

  • 13.10. support Hentai Corporation – Frýdek-Místek
  • 28.10. Olomouc
  • 13.11. Brno, M13
  • 18.11. Kopřivnice
  • 09.12. Kolín

Ptala se: Magda Šotolová, foto: Michal Klus/poskytnuto skupinou Nomura, video: YouTube.com