The Legends Rock Fest, den druhý: krásné počasí a finále v režii kapel Škwor a Doga

Škwor/foto: Honza Švanda

Festivalová sobota připravila návštěvníkům The Legends Rock Festu v Hořicích krásné počasí a zajímavý program, který vedle mladých kapel jako jsou Panoptiko nebo Jacker’s nabídl i sety rockových matadorů Škwor a Doga. A výsledky festivalové soutěže popularity kapel odhalily překvapivého vítěze.

Vstávání s thrashovými Epidemy, přidali se i Loretta a Jacker’s

V sobotu už se počasí výrazně umoudřilo a po celý den bylo nádherně. Díky krytým stanům a stromům v areálu se pro každého našel kousek stínu. Začínalo se pěkně zostra: krátce po jedenácté hodině odstartovali program thrashmetaloví Epidemy, kteří brzy oslaví dvacet let od svého vzniku. Kdo snad ještě poklidně dřímal, určitě ho řízný zvuk tvorby těchto zkušených borců probral zpět k životu. Ryze dámská rocková čtveřice Loretta zase navodila pohodovou atmosféru, a o tom, jak je krásné najít svou spřízněnou duši v této komunitě, kapela vypověděla ve své hitovce Metalová holka. Kapelnice Daria Hrubá také utvrzovala všechny v tom, že dle jejich slov „na bigbít není člověk nikdy starej“. Na řadu poté přišli rockeři Jacker’s, jejichž popularita v poslední době stoupá strmě vzhůru. Fanoušky bavili chytlavými a svižnými kytarovými riffy i údernými refrény. Několik skladeb s nimi odzpívala zpěvačka Karolína Vrbová – vždyť na sítích už pár měsíců koluje společný singl Mlýny, doplněný o vokál Honzy Toužimského.

Nejlepší kapelou festivalu se stalo Panoptiko, po několikaleté odmlce přijela kapela Harlej

Se svou teatrální show dále vystoupili také showmani Panoptiko, v současnosti strmě stoupající na rockové scéně. Originální kostýmy, zpěvné refrény, instrumentální všestrannost „Barona von Telephona“ – to vše bavilo jejich stále rychleji rostoucí základnu fanoušků. Festivalová stálice Trautenberk přinesla opět pořádnou porci zábavy, vtipných průpovídek, a především poctivého „tanz metalu“. Kromě největších hitovek jako Potužník Senior, Himlhergotdonrvetr, Anička nebo Hajnej kapela zahrála i řadu nových skladeb z poslední desky Vzpoura kanců, a nechyběla ani tradiční „wall of death“, kterou si Luboš Valeček a spol. vždy rádi vyžádají. Po několika letech jsme zde přivítali taktéž velmi oblíbenou formaci Harlej. Téměř hned zkraje koncertu zahráli dnes již klasickou pecku Svařák, při které z pódia na fanoušky mávaly dvě velké nafukovací figuríny. Během skladby Až tady jednou nebudu kapela do publika vyslala spoustu nafukovacích balónků, které vytvořily krásnou kulisu. Frontman Tomáš Hrbáček často nechával zpěv refrénu na fanoušcích a kapela poté všem poděkovala za parádní atmosféru, loučení bylo dlouhé. Následovalo vyhlášení soutěže o nejlepší kapelu festivalu. Panoptiko vyhrálo pro někoho překvapivě, pro někoho dle toužebného očekávání, každopádně však se slušným náskokem.

Koncert Škworu obohatila LED projekce, závěr festivalu patřil hardrockové stálici Doga

A právě předposlední kapelou večera byli Škwor, které jsme tu též pár let neviděli. Za kapelou byla připravena velká LED projekce, majestátně působila i sestava světlometů, která se táhla po celé délce pódia. Vedle osvědčených songů jako Sraž nás na kolena, Pohledy studený, Může se stát nebo Za barevným sklem zahrála kapela také novou tvorbu z dosud aktuální desky Tváře smutnejch hrdinů, nechyběla ani pozvánka na výroční dvojkoncert ke 25 letům kapely, který proběhne 6. a 7. října v pražském O2 Universu. Následovala ohňová show v podání Karolíny Pištěkové a na pódium přišel také celý realizační tým festivalu včetně bedňáků a šéfa celého festivalu Zdeňka Lhoty. Ten poděkoval fanouškům za to, že každý rok jezdí v tak hojném počtu, a přiznal, že by ho před prvním ročníkem snad ani ve snu nenapadlo, že před sebou jednou bude mít tak skvělou diváckou kulisu.
Celý festival pak uzavřela rocková legenda Doga. Izzi poprosil fanoušky, ať zmobilizují své poslední síly a užijí si s kapelou tento závěrečný koncert. Nutno říci, že sil měli mnozí ještě opravdu dostatek. Opět nechyběly již tradiční momenty jako házení toaletního papíru do publika při skladbě Já se na to, balónky s logem kapely při oblíbeném songu Poletuju nebo závěrečná taškařice v žertovných kostýmech. A to už byl skutečně konec festivalu. The Legends Rock Fest 2023 opět proběhl v přátelském duchu a dobrou náladu panující po celý víkend by mohli mnozí jiní závidět.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda