Masters of Rock 2024: přivítáme K.K. Downinga, Rage, Soilwork a další zajímavá jména

Moonspell/foto: Honza Švanda

Protože letošní ročník festivalu Masters of Rock bude jubilejní, dvacátý, dali si pořadatelé na line-upu pořádně záležet. Dalo by se říct, že prakticky zrušili status „headlinerů“, neboť program je plný hvězdných metalových formacích a interpretů.

Přijede bývalý kytarista Judas Priest, Rage oslaví 40 let od vzniku

Kenneth „K.K.“ Downing, bývalý dlouholetý kytarista Judas Priest, přijede se svým projektem KK’s Priest, se kterým již nahrál dvojici alb Sermons of the Sinner a The Sinner Rides Again. S ním mj. vystoupí Tim „Ripper“ Owens, který v Judas Priest také několik let působil. I když K.K. už překročil sedmdesátku, uvidíte sami, že stále pálí ostrými.

Nespornou legendou jsou též heavymetaloví veteráni Rage. Formace kolem zakládajícího člena a frontmana Peavyho Wagnera letos pojede turné ke 40 letům kapely a v březnu vydá už své  šestadvacáté studiové album s názvem Afterlifelines. Velkým zpestřením bude spolupráce s hudebním tělesem Lingua Mortis Orchestra, které Rage ve Vizovicích doprovodí.

Gotičtí mistři Moonspell, premiéra pro Soilwork nebo bývalí frontmani Amaranthe se svými projekty

Temnou a tajemnou atmosféru nastolí portugalští gotici Moonspell. Do Vizovic se vracejí po sedmi letech, svým vystoupením tenkrát uzavírali páteční program. A nejinak tomu bude, doufejme, i letos, protože pozdní hodina plná nočních děsů je ten pravý čas na to, aby vás Moonspell pohltili.

Premiérový koncert si zde střihne švédská melodic deathmetalová šestice Soilwork. Kapela si prošla několikerými změnami v sestavě a svou původně deathmetalovou tvorbu nakombinovala s metalcorem a prvky groove metalu. Svou poslední desku s názvem Övergivenheten vydali Soilwork v roce 2022 a my se těšíme, až ji kapela ve Vizovicích představí naživo.

Přidají se jejich krajané Dynazty, kteří se našli v klasickém heavy/power metalu, a na které  strhl pozornost nám velmi dobře známý frontman Nils Molin z Amaranthe. S těmi řadu let spolupracoval také zpěvák Jake E, který ve Vizovicích vystoupí se svojí hardrockovou formací Cyhra.

Návrat Delain, ze Skandinávie se chystá početná eskadra velkých jmen, např. Sirenia

Velký comeback před dvěma lety oznámila nizozemská symphonic metalová kapela Delain. Po krátké tvůrčí pauze přivedl kapelník a klávesista Martijn Westerholt do kapely energickou a pohlednou zpěvačku Dianu Leah, a odstartoval tak novou éru. Dianu můžeme slyšet už na loňském albu Dark Waters.

Další symphonic metalovou akvizicí je norská Sirenia, která svoji tvorbu obohacuje o rozličné samply, sbory a kombinaci čistého vokálu s growlingem. Sirenia patří mezi oblíbené festivalové stálice.

Od jejích finských sousedů nás přijede pořádně pobavit industriální formace Turmion Kätilöt. Loni vydali už své desáté album s názvem Omen X a k energické show, která vás rozhodně rozhýbe, přidají i řádnou dávku humoru jim vlastního.

Unleash the Archers kombinují několik žánrů, Serious Black jsou na vzestupu

To kanadská powermetalová formace Unleash the Archers, která těží z drsného growlu kytaristy Grenta Truesdella v harmonii s čistým vokálem zpěvačky Brittney Hayes, chvílemi zabředává i do melodického deathu.

Čistý power metal nám naservíruje mezinárodní uskupení Serious Black, které se začíná prokousávat mezi elitu svého žánru. Folkmetalovou parádu a tancovačku si užijeme s maďarskou sedmičlennou Dalriadou, jejíž muzika je obohacena o flétny, housle, dudy a další nástroje, které do tohoto oblíbeného podžánru nesporně patří.

A pokud byste stále měli málo skandinávského metalu, náladu vám přijedou zvednout švédští symfonici Eleine s pohlednou Madeleine Liljestam v čele. Ti od svého loňského českého koncertu zkompletovali nové album We Shall Remain a zcela jistě z něj budou čerpat i při sestavování svého setlistu pro Vizovice.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda, videa: YouTube.com