Arch Enemy, Soilwork, In Flames: švédský melodeathový trojlístek přijede do Prahy

Arch Enemy, Alissa White-Gluz/foto: Honza Švanda

Sezóna velkých halových koncertů je v plném proudu a my už teď můžeme spřádat plány na tu příští. Koncem října příštího roku se totiž můžeme těšit na trojnásobné melodic deathmetalové představení v čele s Arch Enemy.

Arch Enemy patří mezi přední představitele severského melodeathu

melodickém death metalu jako takovém mají Arch Enemy své nezaměnitelné místo. Už jejich raná tvorba je perfektní směsicí řízných deathových pasáží, propracovaných kytarových sól a hromujícího vokálu. Na přelomu milénia došlo ke změně frontmana, prvního zpěváka Johana Liivu za mikrofonem vystřídala ikonická Angela Gossow, která okamžitě učarovala většině fanoušků svým hlasovým rozsahem. Pětičlenná formace kolem mozku kapely, kytaristy Michaela Amotta (ex-Carcass), od té doby prošla intenzivním vývojem. Na nejnovější desce Deceivers z loňského roku Arch Enemy inklinují spíše k melodičnosti a zpěvným refrénům, přičemž zůstává zachován jejich řízný deathový sound. Jedná se už o třetí desku s modrovlasou Alissou White-Gluz za mikrofonem, kterou si fanoušci velmi oblíbili. Letos jsme si její nespoutanou energii mohli vychutnat na plzeňském Metalfestu, a za necelý rok se s touto hvězdnou švédskou formací potkáme v Praze.

Sestavu Soilwork doplnil nový kytarista, nahradil zesnulého kolegu

Své melodeathové kořeny nezapřou ani jejich krajané Soilwork. Sestava kolem frontmana a jediného původního člena Björna Strida ovšem postupně došla až ke kombinaci svižného groove metalu s prvky metalcoru. Letos jsme mohli Soilwork vidět na jejich únorovém koncertu v pražské Akropoli společně Kataklysm, příští rok si jejich set užijeme ve výrazně větším a majestátnějším provedení. Stejně jako Arch Enemy, také Soilwork mají na kontě 12 studiových alb, aktuálním je to loňské s názvem Övergivenheten. Do kapely nedávno přišel nový kytarista Simon Johansson, který nahradil zesnulého Davida Anderssona a spolu se svými pěti kolegy ponese dál jeho odkaz. Soilwork pokračují dál a v plné síle.

In Flames na novém albu spojují své kořeny se současnou tvorbou

Nejdéle aktivní ze všech třech hlavních aktérů je melodic deathmetalová legenda In Flames. Patří mezi průkopníky a hlavní pilíře švédské deathmetalové vlny, jejíž hlavní rozmach se kryje s počátkem 90. let. In Flames však postupně začali do své tvorby přidávat samply a syntezátory a experimentovali i s kombinací čistého vokálu a ostrého growlingu. Jejich letošní a zároveň čtrnácté album Foregone dle slov muzikantů spojuje jejich ranou tvorbu se současným žánrovým směřováním. A kdo byl letos na festivalu Brutal Assault, může jen potvrdit, že kapele tento záměr vyšel skvěle. A také o tom se přesvědčíme příští rok v Praze.

Vstupenky již v prodeji

Vstupenky na tento nabitý metalový mejdan, který nás čeká v pátek 25. října 2024 v pražské Sportovní hale Fortuna, jsou k dispozici na stránkách festivalu Masters of Rock a také v síti Ticketportal. Čekají nás tři švédští metaloví velikáni, kteří v současné době patří mezi taháky mnohých festivalových line-upů.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda