Niakara chystá Tour Na rozjezd 2024, první zastávkou bude Nepomucký Rock fest

Niakara, Zdeněk Kub/foto: Jana Kleinbauerová

Metalová kapela Niakara, založená loni pod vedením baskytaristy Zdeňka Kuba, vyjíždí na první samostatné turné. Tour Na rozjezd 2024 zahrne zastávky křížem krážem Čechami, tou první bude již na začátku února Nepomucký Rock fest.

Niakara hraje ve složení Mayo Petranin (Symphonity, zpěv), Petr Voháňka (Dirty Game, kytara), Martin Pavlíček (Not Perfect, kytara), Zdeněk Kub (ex Arakain, baskytara) a Pavel Kubát (ex Root, bicí). Od svého vzniku stačila zveřejnit novinkový singl Zlatá generace, absolvovat své historicky první vystoupení na festivalu Rock of Sadská a samostatnou premiéru v pražském Futuru i pár dalších koncertů. Nyní se vydává na první turné. Není žádným tajemstvím, že Zdeněk Kub kapelu založil na podkladě své autorské tvorby za uplynulých pětatřicet let. Fanoušci se tedy mohou těšit na některé klasické skladby, ale i takové, které se dlouho nehrály, a možná přijde i pár novinek.

Nepomucký Rock fest: vítaný zimní festival

Tour Na rozjezd 2024 odstartuje již 3. února na Nepomuckém Rock festu, konaném v Kulturním domě Dvorec u Nepomuka. Na Plzeňsku, v tradiční baště tvrdé muziky, tedy vyrostl festival se zimním datem. Je to tím spíše vítaná zpráva, že první dva měsíce kalendářního roku bývají na akce chudší. Niakara na něm nabídne program, který zahrne i vystoupení hvězdných hostů: Honza Kirk Běhunek (kytara) a Marek Ashok Šmerda (Cradle of Filth, kytara).

Aleš Brichta Project: poetickou formou o tématech ze života

Festival představil line-up, ve kterém kromě Niakary na první pohled upoutá další jméno: Aleš Brichta Project. Ten je již léta stabilním hudebním tělesem pod vedením svého frontmana a na koncertech nabízí průřez jeho tvorbou od písní z éry jeho působení v Arakainu přes úspěšnou sólovou tvorbu devadesátých let až po současnější skladby. Aleš Brichta je zpěvák, muzikant, ale zároveň výborný textař, který umí poetickou formou vyprávět o tématech ze života. Přítomnost Aleš Brichta Projectu v jednom line-upu s Niakarou přivádí příznivce rocku a metalu ještě k jedné otázce: bude Brichta opět pěveckým hostem Niakary? To se osvědčilo již v říjnu na premiéře ve Futuru. Dva bývalí spoluhráči z Arakainu se tenkrát sešli po letech znovu na pódiu „Jen jednou“, z reakcí fanoušků však bylo zřejmé, jak moc se jim toto spojení líbí. Nechme se tedy překvapit.

Kapely spjaté s Plzní a pivo zadarmo

V line-upu se dočteme také dvě jména spjatá se západočeským regionem. Rocková kapela Sifon original se může pyšnit pětačtyřicetiletou hudební dráhou a fanouškovskou základnou především právě na Plzeňsku. A Kabát revival Plzeň? Všichni známe úspěšné rockové pecky, se kterými jsme vyrůstali či se k nim dostali v pozdějším věku. O zábavu bude tedy postaráno. Tím spíše, že Nepomucký rock fest má také jednu nevídanou výhodu: pivo Gambrinus 10° bude zdarma.

Po stopách Jana Nepomuckého

Historická osada Dvorec, kde stojí kulturní dům, je prakticky součástí města Nepomuk a do centra není vůbec daleko. Byl by tedy hřích toho nevyužít: ti, kdo přijedou trochu s předstihem, se mohou porozhlédnout i po pamětihodnostech rodiště sv. Jana Nepomuckého, známé to historické osobnosti z dob krále Václava IV. Zbývá tedy už jen vyslat k nebi prosbu za zdar celé akce, slovy klasika: Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku… Vstupenky jsou k dostání v předprodeji Ticketstream.

Niakara Tour Na rozjezd 2024:

  • 03.02.2024   Dvorec u Nepomuka, Nepomucký Rock fest
  • 24.02.2024   Studená, Hospoda U Šebestů
  • 29.03.2024   České Budějovice, MC Fabrika
  • 27.04.2024   Tábor, MC Jordán
  • 03.05.2024   Říčany, KC Labuť
  • 31.05.2024   Rozvadov, slavnosti

Text: Sylva Kaplanová, foto: Jana Kleinbauerová, video: YouTube.com