Pětice extrémních metalových kapel otřásla brněnskou Melodkou

Extrémní metalový večírek čekal návštěvníky nedělního koncertu na vyprodané brněnské Melodce. Zatímco všude jinde vládl klid a mír velikonočních svátků, tady se odehrávala pořádná řež.

Darkrise: od začátku se střílelo ostrými

Už půl hodiny po otevření vstupu se do toho opřela švýcarská formace Darkrise, která rozpálila brutal death metalovou salvu. Od začátku se tak střílelo ostrými. Jako první kapela měli celkem krátký setlist, během kterého stihli 6 songů, ale byl to parádní úvod.

Nordjevel s „ježky“ na rukou

Hned nato jsme se přesunuli do black metalových vod, kdy se ze tmy vynořili norští Nordjevel. Ti sice příští rok oslaví teprve 5 let existence, ale zde máte tu čest se „syrovým temným norskem black metalem“, který ctí 90. léta a legendy svého žánru. Ti, co byli v předních řadách, se museli mít na pozoru před oběma kytaristy. Oba totiž měli ruce vyzdobeny pověstnými „ježky“ a jejich hroty často zasahovaly až do davu. Dostat tím by určitě nebylo nic příjemného, pokud byste si tedy nechtěli rozmazat krev po sobě a trochu „nasát zdejší atmosféru“. Co se textů týče, opravdu si neberou servítky. O této kapele toho ještě jistě mnoho uslyšíme.

God Dethroned s nádechem doom metalu

Vprostřed dění přišla na řadu jedna z nizozemských legend, blackened death metaloví God Dethroned, kteří píší svou historii od roku 1991. Jediným, kdo zde působí od začátku, je frontman Henri Sattler. Atmosféra byla poměrně potemnělá, jak se rychlé pasáže střídaly s pomalejšími sekcemi, které měly chvílemi až nádech doom metalu.

Belphegor mají basáka z Česka

Po tomto rituálu už přicházelo to hlavní – rakouská rituální black metalová úderka Belphegor. Ještě předtím, než se na pódiu zjevili Helmuth, Serpenth a spol., byly před nás postaveny dva stojany. Jeden se sestával ze sdrátovaných hovězích kostí, kde ještě zůstalo tlející maso, a druhý byl korunovaný lebkou i s rohy. Oboje nevonělo zrovna vábně, ale umocňovalo to zážitek z koncertu. Belphegor před dvěma lety vydali jedenácté studiové album Totenritual, ze kterého se dostalo na 4 songy. Samozřejmostí byly klipovka BelphegorHell‘s Ambassador nebo třeba „Lucifer Incestus“. Helmuthův mohutný growling doplňoval basák Serpenth, který mimochodem pochází z Česka. Po odeznění posledních tónů závěrečného songu Gasmask Terror přinesli oba tito mnoho trsátek, které rozdali lidem v předních řadách.

Technicky dokonalá palba Suffocation

A šlo se do finále. Americká technical death metalová mašina Suffocation si rozhodně na nic nehraje, všichni si sami přišli na pódium naladit své nástroje a pozapojovat, co bylo třeba. Hotovi byli poměrně rychle a okamžitě spustili instrumentálně dokonalou technical death metalovou palbu. Setlist si poskládali především ze starších songů, hlavní slovo mělo jejich první album Effigy of the Forgotten z roku 1991, které je považováno za jejich nejúspěšnější. Šlo se od jednoho songu ke druhému téměř bez prodlev a kotel před pódiem neustával. Když kolem jedné hodiny dozněl poslední song večera, Suffocation se pomalu odebrali z pódia a tento extrémní metalový večírek na Melodce byl u konce. Byla to opravdu pořádná nálož drsného metalu od začátku až do konce.

Text: Mates Šimek

Foto: Petr Šváb

Napsat komentář