Sabaton pokračují v podpoře desky s dalšími klipy

Sabaton, Joakim Brodén

Za rok od vydání poslední desky stihli Sabaton obletět svět se svou obrovskou show, vyprodat několik hal, a dokonce se zastavili i v lednu u nás, kdy obšťastnili publikum ve vyprodané pražské O2 aréně. Nyní, kdy je většina koncertů zrušených, nám posílají dva nové videoklipy.

Legenda o útoku mrtvých

První ze zmíněných videoklipů se váže ke skladbě The Attack of the Dead Men, která pochází z poslední desky The Great War. Ta vyšla skupině loňský rok a odstartovala tak velkolepé turné, které se stalo nejnavštěvovanějším a nejúspěšnějším v historii kapely. Skladba pojednává příběh o pevnosti Osowiec, kde během první světové války síly císařského Německa využívaly k útoku proti ruským obráncům plynný chlór. Ruské jednotky před plynem neměly žádnou ochranu a musely si zoufale zakrývat obličeje mokrým oblečením. Neočekávalo se však, že přežijí, a proto byl jejich protiútok vůči Němcům překvapivý a úspěšný. Zabalení do zkrvavené látky a vykašlávajíce krev se obránci vzchopili, a zrodila se tak legenda o útoku mrtvých.
Ve videu vystupují Sabaton v plynových maskách, které také využili na posledním evropském turné, kdy bylo video natočeno a sestříháno z různých míst. Basák Pär Sundström o videu napsal: „Představovali jsme si to trochu tak, že většina obrovské světové populace dnes musí nosit tyto masky kvůli hloupému viru, který naprosto paralyzoval naši milovanou metalovou komunitu. Chybí nám živé hraní, chybíte nám vy, žádný livestream nikdy nemůže nahradit ten pocit být součástí publika na metalovém koncertě!“

 

Spojení sil s dalšími Švédy

Na celosvětové turné si Sabaton na začátku roku vzali speciální hosty, se kterými sdíleli pódium a zčásti i společnou show. Jednalo se o legendární Finy Apocalyptica a modern metalové Švédy Amaranthe. Amaranthe ještě před začátkem koncertní šňůry navíc poctili své krajany originálním coverem k písni 82nd All The Way, a tak bylo od fanoušků více než očekávané, že kapely spojí síly také na pódiu. Stalo se tak během vystoupení v Oslu. Videoklip zachycuje Amaranthe hrající společně se Sabaton zmíněnou skladbu. Zpěváci Nils Molin, Henrik Englud Wilhelmsson a Elize Ryd zastoupí na jevišti frontmana Sabatonu Joakima Brodéna, který se ke skupině znovu připojí v závěru písně.

Text: Šárka Vlachová, foto: Honza Švanda, video: Youtube Sabaton