Nightwish zakončili evropské turné pražským koncertem v O2 areně

Nightwish, Floor Jansen/foto: Honza Švanda

Po téměř dvou a půl letech se fanoušci finských symphonic metalových velikánů Nightwish konečně dočkali. Ti do Prahy dorazili 21. prosince v rámci turné k novému albu Human :II: Nature.

Výrazně živý úvod v podání Turmilon Kätilöt

Téměř celá O2 arena byla již z velké části hustě obsazena, když vše odstartovala finská industriální formace Turmilon Kätilöt. Energické a chvílemi i humorné vystupování dvojice frontmanů bavilo, na parádě tomu přidávaly chytlavé a úderné pasáže podpořené silnými samply. Valnou část přítomných výkon Turmilon Kätilöt pořádně rozpohyboval.

Beast in Black: kapela se drží toho, co jí jde nejlíp

Roli druhé předkapely s grácií splnila vycházející cyber-metalová kometa Beast In Black. Pětičlenná „supergroup“ vedená frontmanem Yannisem Papadopoulosem přehrála fanouškům řadu skladeb z nového alba Dark Connection. Zde je na místě zdůraznit, že se kapela stále drží toho, co jí jde nejlíp – chytlavé powermetalové melodie se zpěvnými a skočnými refrény, okořeněné množstvím samplů. Důkazem toho byla hned úvodní skladba Blade Runner nebo kratší, ale o to živější One Night In Tokyo.

Koncert Nightwish odstartoval singlem Noise, kapely děkovaly fanouškům za povedený závěr turné

Zatímco se na pódiu dolaďovaly poslední detaily pro velké finále, zahalila pódium velká opona, po jejímž spadnutí a krátké projekci zaplavily O2 arenu výkřiky radosti a vděku za to, že jsme se tohoto koncertu konečně dočkali. Stejně jako v případě letošního koncertu ve Vizovicích, i tentokrát začala sestava kolem Tuomase Holopainena novinkou Noise. Po následné hitovce Storytime z éry Anette Olzon pozdravila zpěvačka Floor Jansen všechny diváky a vyjádřila i za obě předkapely své nadšení, že lepší zakončení evropského turné, než v její oblíbené Praze, si nelze představit. Druhým songem z nové desky byla poněkud kratší Tribal, během které se na projekci v zadní části pódia skvěly lebky podobně jako ve videoklipu a poprvé o sobě daly vědět mohutné plamenomety.

Akustické verze některých skladeb v režii Troye Donockleyho, přidal se i frontman z Beast In Black

Projekce v zadní části areálu po většinu času koncertu zobrazovala motivy tématické k aktuálně hraným skladbám. Pevné místo v setlistu již patří hitovce Élan, následovala 7 Days to the Wolves, patřící dle slov Floor mezi její nejoblíbenější. Ke kultovní desce Once z prvních let Nightwish jsme odbočili díky skladbě Dark Chest of Wonders, kapela se poté shromáždila na vyvýšené plošině a dle motivů polí a přírody na projekci bylo jasné, že pokračování bude v rytmu dalšího nového songu Harvest. Pořádnou tancovačku rozjela Floor při další jejím oblíbeném songu I Want My Tears Back, ten následující s názvem Sahara podpořil svým mohutným vokálem i Yannis z Beast In Black. Akustickou verzi skladby Our Decades in the Sun si Floor střihla s multiinstrumentalistou a brilantním zpěvákem Troyem Donockleyem.

Vzpomínka na éru Tarji, skladba Last Ride of the Day zvala do zábavního parku

Poté, co Troy označil fanoušky Nightwish za velmi inteligentní a dotázal se na latinský předklad slova „nikdo“, načež odpovědí bylo sborové „Nemo„, přišla na řadu i tato hitovka z éry Tarji Turunen. Čtvrtou a poslední skladbou z nové desky byla zpěvná Shoemaker, odkazující na vědce, který si přál být pohřben ve vesmíru. Projekce během této písně zobrazovala krásná souhvězdí. Velmi divoce a veselo následně bylo při zpěvné a rychlé skladbě Last Ride of the Day, kdy na projekci běžely záběry horských drah a řady dalších pouťových atrakcí. Poté byla na řadě krátká pauza, jelikož vše spělo do finále.

„Největší show na Zemi“ zakončila tento krásný metalový večer

Málokterý fanoušek symfonického metalu nikdy neslyšel o progresivní, téměř desetiminutové a pestré skladbě Ghost Love Score. Mnozí diváci hned při jejím intru propukli v aplaus, halou se často sborově nesl i text samotné skladby. A jak jinak by mohl koncert Nightwish skončit, než nejdelší skladbou z jejich repertoáru, tedy The Greatest Show On Earth. Projekce vystřídala záběry na krásnou přírodu a vznik života, na válečné konflikty, industrializací země, a problikly zde i tváře osobností metalové scény, jenž už nejsou mezi námi – mezi nimi byl například Alexi Laiho (ex Children of Bodom). Sborové čtyřnásobné zvolání We were here! zakončilo tento dlouho očekávaný koncert, a nutno říci, že se čekání na tuto grandiózní show opravdu vyplatilo.

text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda