Kultovní crossover kapela The.Switch vydává čtvrté řadové album nazvané Skrytý místa

The.Switch

Původem příbramská skupina The.Switch, působící na hudební scéně od roku 1996, oznámila po sedmi letech vydání nového alba. To obsahuje celkem deset skladeb, na kterých skupina spolupracovala se čtyřmi producenty. Dohromady však album dává kompaktní celek. Deska vyšla na všech digitálních platformách 10. listopadu 2023.

Na albu posluchači najdou pět zcela nových skladeb, které jsou doplněny singly, jimiž se kapela průběžně připomínala od posledního vydaného počinu v roce 2016. Představuje se v nich v několika různých žánrových polohách. Od hutného thrashcore např. ve skladbě Skrytý místo až po emo-core opus Pravda s velmi sugestivním textem. Druhá zmíněná pak zarezonovala hudební scénou mimo jiné i proto, že její vydání se sešlo s počátkem konfliktu na Ukrajině. Téma textu tak dopadlo na posluchače v rozjitřené době ještě tvrději. V nejvypjatější pasáži písně frontman kapely The.Switch Štěpán Šatoplet sípe a extaticky řve na pomyslnou pravdu: “Jsi na obou stranách barikády, v každém jednom náboji.”

“Album jsme pojmenovali Skrytý místa, protože každá jedna skladba na něm míří opravdu hluboko do našich niter. Každý z nás má v sobě skrytý místa, kam občas utíká, kde si schovává svoje démony, bolesti i strachy. Naše hudba se vždy v lidech snažila zažehnout plamínek naděje a víry v lásku a lepší zítřky. Na desce se sešla desítka skladeb, které jsme i my obrazně vydolovali z těch nejskrytějších míst a tvoří tak vhled do skoro desetiletého období našich životů plných různých emocí a stavů,” přibližuje Michal “Majkláč” Novák, kytarista uskupení.

S výjimkou vybočující skladby Kolo kolo, kterou si sám otextoval a narapoval host Libor Zajpt, se postaral o všechny texty na albu již dlouholetý textař kapely The.Switch, básník Tomáš Tajchner, který na dotaz, co pro něj práce na novince znamenala, odpovídá: ”Dříve jsem pomocí slov tvořil především obrazy. Tentokrát jsem šel hlouběji a hledal skutečný význam každého jednoho slova. Přál jsem si, aby všechna sdělení byla maximálně přirozená, uvěřitelná a blízká posluchačům, ale zároveň jsem každý verš konzultoval se Štěpánem (pozn.: zpěvák kapely), tak, aby jeho interpretace stejně jako doposud vycházela z naprostého souznění s myšlenkou každého jednotlivého textu.”

Produkci a mix všech pěti novinek a dvojice starších skladeb zastal multitalentovaný Filip Vlček známý z působení v kapele John Wolfhooker. Další dvě skladby (Skrytý místo, Pravda) uchopil a dotáhl až do finální podoby Dominik Kučera (kapela Skywalker) a poslední, nejexperimentálnější skladbu Kolo kolo, kde se jako host objevil i raper Libor Zajpt (Unaffected evolution), pojal zcela po svém další z generace mladých talentovaných producentů Daniel Hudček (kapela Realita).

Filip Vlček k práci na aktuálně vydávaném albu dodává: ”Práce s The.Switch je vždy výzva, protože všichni jsou zkušení muzikanti, kteří mají jasno v tom, co chtějí, ale přesto mají zájem o invenci a nové nápady ze stran produkce. Tohle skloubit dohromady může být někdy oříšek, nám to ale v tomto případě šlo jako po másle. Obzvlášť velkou radost mám z posunu Štěpána, který byl schopen novým způsobem podat melodie ve skladbách, ale zároveň zachovat naléhavou tvář The.Switch.”

Vizuální podobu alba navrhl dlouholetý kamarád kapely Daniel Kurz. Dle zadání kapely: „Ať je to maximálně syrový, temný a hlavně analogový!” se pustil do práce s papírem. S myšlenkami i na svá skrytá místa zachytil emoci do papírové plastiky, jejíž fotografie se stala oficiálním vizuálem alba.

The.Switch vydávají album prozatím na všech digitálních platformách a nabídli fanouškům možnost předobjednat si fyzické nosiče. K albu aktuálně kapela připravuje pražský křest a navazující klubové turné na jaro 2024.

TZ a titulní foto poskytnuty skupinou The.Switch, videa: YouTube.com

Author