Amorphis ve Zlíně připomněli svůj status jedné z nejoriginálnějších metalových kapel

Amorphis/foto: Ota Hofr

Přesně týden po zdejším koncertu PAIN se v neděli 12. listopadu ve zlínském Masters of Rock Café stovkám metalových fanoušků představila oblíbená finská šestičlenná formace Amorphis.

Úvod obstarala mladá finská čtveřice Lost Society

Tentokrát jsme se mohli těšit na tři velká jména severské metalové scény. Prvním aktérem večera, jenž takhle koncem týdne odstartoval tento „severský trojboj„, byli finští thrash/metalcoreoví mladíci Lost Society. Okamžitě pálili ostrými, což přimělo fanoušky k pohybu a kapela tak měla před sebou už značně rozdováděné publikum. Lost Society hráli především novou tvorbu z jejich loňské a stále aktuální desky If the Sky Came Down. Oba kytaristé se několikrát blýskli parádními sóly a jejich posledních pár minut patřilo rovněž skladbě z nové desky s názvem Stitches.

Tajemnou atmosféru navodili islandští Sólstáfir

Stačilo se jen rozhlédnout kolem a podle motivů na hrudi mnohých přítomných bylo zřejmé, že značný počet z nich dorazil především za Sólstáfir, kteří patří mezi nejznámější kapely ze Země ohně a ledu. Jejich na poslech velmi příjemný post-metal prolínající dlouhé a táhlé rytmické sekce s emocionálně laděným vokálem frontmana Adiho Tryggvasona působil uklidňujícím a zároveň velmi majestátným dojmem. Během padesát minut dlouhého setu stihla kapela odehrát šestici písní, mezi nimiž nemohla chybět známá skladba Fjara. A poté už se všichni mohli těšit na vystoupení Amorphis.

Koncert Amorphis odstartoval s jejich nejnovějším albem

Po zhruba půlhodinové přestavbě pódia sál potemněl, spustilo se tajemné intro a po zformování se na pódiu spustili frontman Tomi Joutsen a spol. první ukázku z nové desky Halo s názvem Northwards. V průběhu celého koncertu, který trval téměř devadesát minut, šlo jen těžko zaměnit kteroukoliv skladbu s jinou, což je to, co valnou většinu fanoušků na kapele opravdu baví – rozmanitost repertoáru podepřeného kombinací Tomiho čistého vokálu a growlingu. Po dvojici dalších nových skladeb On the Dark Waters a The Moon, mezi které se vešla o něco starší věc Bad Blood, kapela pozdravila fanoušky a vyžádala si menší aplaus pro obě své předkapely, což bylo hezké gesto.

Stranou nezůstala kapelní druhotina, na závěr nádherná skladba The Bee

Na svoje druhé studiové album Tales From the Thousand Lakes dali Amorphis vzpomenout dvojicí songů Into Hiding a Black Winter Day, jež se výrazně liší od současné tvorby. Chybět nemohla hitovka Silver Bride, také Sky Is Mine nebo Amongst Stars, během které zněl z playbacku vokál Anneke van Giersbergen, která s kapelou tuto skladbu nazpívala. Před zdánlivě závěrečnou hitovkou House of Sleep došlo na představení všech šesti členů kapely, po krátké pauze však první tóny intra naznačily, že tento večer bude zakončen epickou skladbou The Bee. Amorphis se poté rozloučili a přislíbili brzký návrat do Čech. Dá se tedy předpokládat, že s nimi opět setkáme příští rok na některém z letních festivalů.

Text: Mates Šimek, foto: Ota Hofr

Author