Silvestrovské ohlédnutí za uplynulým rokem očima redaktorů a fotografů Rocksoundu

Fans koncertů/foto: Honza Švanda

Máme tu poslední den roku a naše redakce se rozhodla vám jej zpestřit článkem poněkud osobnějšího rázu. Požádali jsme naše redaktory a fotografy, aby vybrali své koncertní fotky, kterých si z letošní bohaté nadílky nejvíc cení. Je jedno, zda pro ně budou mít hodnotu emocionální nebo uměleckou, jde o jejich příběh, který chceme sdílet s vámi, milovníky dobré muziky. Zároveň jejich prostřednictvím chceme zavzpomínat na to hezké, co nám letošní rok přinesl. Jste připravení? Začínáme!

Petr Hanč, fotograf

Bruce Dickinson, Iron Maiden, Praha, O2 arena, 30.5.2023

Takže proč jsem vybral tuhle fotografii? Párkrát jsem už nějakou top fotku vybíral a jednoduché to nebylo, ale tentokrát ano… Letošní focení koncertu Iron Maiden v O2 areně bylo splněným snem a tak bylo jasné, která složka je pro mne nejcennější a ze které se bude vybírat… no a finální volba padla na Bruce. Fascinující a obdivuhodný muzikant, šermíř, pilot…. a dál asi není třeba vysvětlovat.

Magda Šotolová, fotografka a reportérka

 1. Peter „West“ Haag, Hämatom, Spálené Pořící, Basinfirefest, 24.6.2023
  Fotkou s nejemotivnějším nábojem se pro mne letos stala moje momentka Petera „Westa“ Haaga (Hämatom) z letošního Basinfirefestu. Vznikla úplně spontánně, byla to souhra náhody a štěstí – odcházela jsem už z fotopitu a na jeho konci se ohlédla, abych uviděla kolegu fotografa Zdeňka Greendeath Zeleného, jak „loudí“ na Westovi jednu z růží, které se chystal rozdat slečnám v první řadě. Nebyl čas vůbec na nic, jen jsem zvedla foťák k očím a cvakla bez přenastavování. Z fotky jsme měli velikou radost já i Zdeněk. O měsíc a půl později jsem nad ní jeden večer probrečela. I takový je bohužel život…
 2. Joel O’Keeffe, Airbourne, Spálené Poříčí, Basinfirefest, 24.6.2023
  Druhá fotka je také z letošního Basinu a přestože je tak trochu fotografickým klišé, mám ji moc ráda. Jsou totiž určité, všeobecně známé mety, kterých chtějí koncertní fotografové dosáhnout. Třeba když fotíte Gaiu Mesiah, musíte cvaknout Marku Rybin ve výskoku, jinak ani nemělo cenu na koncert chodit. Když fotíte Dymytry, celý koncert se třesete v obavách, že Dymo udělá hvězdu s kytarou na krku a vy to promeškáte. No a všichni koncertní fotografové vědí, že když fotíte Airbourne, je velká pravděpodobnost, že vám Joel O’Keeffe zalepí objektiv pivem, pokud budete stát příliš blízko pódia. Bylo tomu tak i třetí den Basinfirefestu, kdy byli Airbourne headlinerem večera. Joel na pódiu opět řádil jako povodeň, a přestože se mi už v pitu podařilo ulovit několik parádních fotek, ta třešničková stále chyběla. Vznikla opět náhodou… Už jsem stála u vrátek na výstup z pitu, když jsem zpozorovala, že si Joel vyběhl na konec catwalku a chystá si plechovku. Vydrápala jsem se na nejbližší nášlap, popadla dvoustovku a cvakla… na nastavování nebyl čas, to jsem udělala hned poté a cvakla znova, ale nejlépe stejně vyšel ten první cvak naslepo… A pak, že štěstí přeje připraveným!

Vláďa Toby Tobyška, fotograf

Oomph!, Praha, MeetFactory, 8.11.2023

Jelikož jsem nefotil ještě moc koncertů, a po téměř tříleté pauze se k tomu teprve postupně vracím, výběr fotky byl z tohoto důvodu lehce ztížený. Vybral jsem fotku ze svého druhého koncertu, který pro mne byl stěžejní akcí. Poprvé jsem šel fotit zahraniční kapelu – německé Oomph! do pražské MeetFactory! Podmínky na focení sice nebyly příznivé, ale i přesto se pár snímků povedlo. Děkuji hlavně Honzovi Švandovi, že mě přibral do této skvělé party, a doufám že naše spolupráce bude úspěšně pokračovat! Tímto bych chtěl poděkovat i zbytku kolektivu, a všem přeji skvělý nový rok, a hlavně dobré světlo pro focení.

Ivana Niwy Kováčová, fotografka a reportérka

Keanu Reeves, Dogstar, USA, Washington DC, The Howard Theatre, 16.12.2023

Keď sa ma po návrate z USA pýtal môj tréner, ako by som hodnotila dovolenku na škále od 1 do 10, odpoveď bola jasná a okamžitá – 20. Dôvod? Dogstar. To bol vlastne dôvod celého tohto výletu do Štátov, pozrieť si naživo kapelu, kde Keanu Reeves hrá na basgitaru (a ako bonus k tomu si trocha pozrieť predvianočný New York, Boston a Washington). Kapelu sme si užili hneď dvakrát, v maličkých hudobných kluboch v Bostone a DC. Na tieto koncerty sme s kamoškou (viac či menej) trpezlivo čakali už v podstate viac ako rok a pol, odkedy kapela začala byť opäť aktívna na socials a oznámila, že po vyše dvoch dekádach pracujú na novom albume. Toho sme sa dočkali už v októbri, na tento jedinečný hudobný zážitok sme si museli počkať do decembra. A viete čo? Stálo to za to. A tak sa zdá že na ďalší hudobný počin tohto tria nebudeme musieť čakať ďalšie dve dekády (aspoň dúfam!). Už v Bostone nám chlapci totiž zahrali jednu a v DC potom tri ďalšie nové songy, ktoré ešte nestihli ani nahrať a musím povedať, že ich dynamickejší ráz mi sadol ešte viac než ich tohtoročný album Somewhere Between the Power Lines and Palm Trees, ktorý tvoril väčšinu setlistu. A ten počúvam vlastne už skoro tri mesiace dookola. Tieto koncerty som si síce pre mňa trocha netradične užila „len“ ako fanúšik bez riadneho fotoaparátu, no na pamiatku sa podarilo spraviť aspoň zopár záberov mobilom. Tak mi ostáva len dúfať, že budúci rok v júni, kedy kapela zavíta aj do Európy, sa pošťastí i fotopas na niektorý z ich koncertov. Už teraz ma pri srdci hreje kúpený lístok do Bologne a výlet do Talianska za ďalším (nielen) hudobným zážitkom. Navyše, Dogstar neobídu ani naše končiny a tunajší fanúšikovia sa na nich môžu tešiť napríklad na Rock for People v Hradci Králové alebo na rakúskom Nova Rocku. Takže každému skalnému fanúšikovi Johna Wicka, Nea či napríklad Johnnyho Silverhanda vrelo odporúčam nenechať si túto jedinečnú príležitosť vidieť Keanu Reevesa a jeho hudobných parťákov Breta Domrosa a Roba Mailhousa naživo ujsť.

Sylva Kaplanová, reportérka

 1. Michael Patrick Kelly, Vídeň, Stadthalle, 11. 2. 2023

  Tahle fotka pro mě nejlépe zachycuje atmosféru koncertů turné B.O.A.T.S. (Based On A True Story) irsko-amerického muzikanta Michaela Patricka Kellyho. Symbolická žlutá loď, na které frontman popojíždí mezi fanoušky, několik tisíc očí (a kamer mobilů) upřených na něj, spojení fanoušků z různých koutů Evropy – čeští, polští a ještě mnozí jiní fans ve Vídni.

 2. Leon Hendrix a Fulvio Feliçiano Band, Olomouc, Bounty Rock Café, 11. 5. 2023

  Jedna z mých nejvzácnějších koncertních příležitostí – vystoupení kytaristy a zpěváka Leona Hendrixe s kapelou Fulvio Feliçiano Band v rámci turné In The Name Of Jimi Tour 2023 k nedožitým 80. narozeninám jeho bratra, kytarové legendy Jimiho Hendrixe. Leon je moc příjemný člověk a věřím, že jsme se neviděli naposledy.

Mates Šimek, reportér

Peter Tägtgren, Hypocrisy, Josefov, Brutal Assault, 12.8.2023

Konečně jsem se dostal k jednomu ze svých hudebních idolů, bylo nás tam snad sto. Peter tam zůstal tak dlouho, dokud byli lidi na focení a byl opravdu fajn. Prostě borec na svým místě.

Val Bujnošková, fotografka

Honza Toužimský, Arakain, Velké Opatovice, 22.4.2023

Za rok 2023 jsem si vybrala fotku z 22. dubna, kdy Arakain vystoupil ve Velkých Opatovicích v rámci kulturního programu městské pouti. Arakain je mou srdcovou kapelou a vždy si užívám jejich dovádění na pódiu. Na této fotografii můžete tedy vidět veselého Honzu Toužimského, který se po zachycení tohoto okamžiku začal smát své póze.

Pavel Dolas, fotograf

The Sisters of Mercy, Praha, Lucerna Music Bar, 12.10.2023

Tak já také přispěji na poslední chvíli jednou fotkou. Není ani zdaleka nejpovedenější, spíš naopak a za normálních okolností bych ji smáznul. Ale… Sisters of Mercy… Má kultovní kapela, kterou poslouchám od devadesátek. Nikdy jsem je naživo neviděl, natož fotil a teď mají koncert v Praze, možná poslední možnost být na jejich koncertu. Zajistit akreditaci je v podstatě nemožné a lístky jsou vyprodány. Nakonec se akre podařilo zajistit zázrakem na poslední chvíli. Podmínky pro fotografy jsou šílené, spousta restrikcí a zákazů a na ty tři skladby, které jsme mohli fotit, byla naprostá tma a tuny mlhy. Snažím se v té temnotě zachytit aspoň něco, kouzlím s nastavením, někteří kolegové to balí, že tohle se fotit nedá… Ale legendám se odpouští… a sny se mají plnit…

Petr Šváb, fotograf

 1. Odchod z restaurace U Fleků po focení promo fotek kapely Pačess a studium papírového obalu na záchodové prkénko
 2. Bez povšimnutí Sežrán zaživa na Symbolic Festu.

Veronika Špundová, fotografka

 1. Czech Death Fest 2023, Červený Kostelec, 15.-17.6.2023
 2. Brutal Assault, Jaroměř, 9.-12.8.2023

Hlavním důvodem, proč fotím, a hlavně letní festivaly, je atmosféra. Ta spousta energie, která létá mezi muzikantem a fanoušky, radost, bezprostřednost, úsměv. Je darem být fotografem, a moci zachytit tyhle okamžiky, nasát je s lidmi… To, že lidé odhodí zábrany a jsou si rovní… Jestli jsou mladí, staří, vousatí, po krk ohození v řetězech nebo je to malá holčička… Většina těchhle lidí má jedno společné – radost z hudby, zážitku, za každého počasí… Emoce… to je to, co potřebuji i já k životu a na festivalech k zbláznění miluji.

Nejvíc miluji ty chvilky, když začne pršet a najde se pár fanoušků, co se deště nezaleknou, ale běží pod pódium, aby ukázali kapele, že tam kvůli ní přišli… a přiznám se, i když jsem na to párkrát doplatila porouchanou technikou, nešlo jinak, musela jsem běžet tyhle okamžiky také zachytit

Miluji lidi, kteří se nebojí být bezprostřední, jsou pro každou zábavu a užívají si život plnými doušky.

Dagmar Ježová, fotografka

Belphegor, Uherské Hradiště, 12.3.2023

Co se focení týče, tenhle rok pro mne zas tak obsáhlý nebyl. Ale i přesto to miluju a každý koncert, ze kterého můžu udělat fotoreport a přispět Rocksoundu, mě popohání dál. Tak snad příští rok bude ještě jednou tolik úspěšný nejen pro mne, ale i pro celý náš tým! A našim čtenářům přeji vše nejlepší do nového roku a co nejvíc koncertů a festivalů!

Petr Dio, fotograf

 1.  Gloryhammer, Rock Castle 2023, 17. 8. 2023
 2.  HammerFall, Rock Castle 2023, 18. 8. 2023

Fotku Gloryhammer jsem vybral kvůli skvělé show, kostýmům a také proto, že se scéna i kapela moc dobře fotily. Muzikanti nám krásně pózovali a bylo těžké vybrat jen jednu fotku.

Druhou fotku s HammerFall jsem vybral, protože jsou na ní vidět jak úžasná atmosféra tak i fans, kterých mají HammerFall na svých koncertech spoustu a nejen u nás, ale po celém světě. Dlouho jsem je nefotil a tak jsem byl velmi natěšený.

Standa Vybíral, fotograf

Doro Pesch, Moravský Krumlov, Rock Castle, 18.8.2023

Den, kdy potkáte královnu, vám v paměti zůstane nadlouho. Já jsem tu rockovou, slavnou Doro Pesch, měl tu čest fotit letos na festivalu Rock Castle a byl to nezapomenutelný zážitek, byla úžasná!

Ota Hofr, fotograf

Ryujin, Zlín, Masters of Rock Café, 5.11.2023

Miluji muzikanty, kteří se nebojí objektivů a s fotografy „spolupracují“. Fotky tak vždycky dostanou úžasný náboj a další rozměr. Aruta Watanabe, baskytarista samurajské bandy Ryujin, je jedním z nich a rozhodně ví, jak fotografa potěšit.

Jiří Kunčík, fotograf

Cocotte Minute, Okrouhlička u Havl. Brodu, Hubertka Open Air, 3.6.2023

Hubertka je jednodenním multižánrovým hudebním festivalem, jehož headlinery letos byli Cocotte Minute. Jejich energickou show a řádění fanoušků si nelze neužít, atmosféra koncertu ve mne rezonovala ještě dlouho po odchodu ZLLO party z pódia.

Honza Švanda, fotograf

 1. Akreditace na čtyři festivaly pořádané agenturou Pragokoncert
 2. Akreditace z dalších koncertů

První fotografie zachycuje akreditace na čtyři festivaly pořádané agenturou Pragokoncert. Asi uznáte, že vybrat top kapelu a nejhezčí fotku z toho množství kapel ani není v mých silách. Na druhé fotografii je namátkou několik akreditací na koncerty, které pořádají i jiné agentury, např. Live Nation, Obscure Promotion, Brnokoncert a další. Nesmíme ani zapomenout na festivaly s účastí převážně českých kapel jako je třeba The Legends Rockfest Hořice, Magmafest, nebo Rockfest Dačice. Asi uznáte, že vybrat top foto a top kapelu z tohoto množství je nadlidský úkol a proto jsem zvolil jen foto akreditací.

Děkujeme všem našim redaktorům a fotografům za to, že si udělali čas zavzpomínat a podělili se o své největší letošní koncertní zážitky. Jim i všem našim čtenářům přejeme úspěšný vstup do nového roku, který, jak věříme, bude pro nás všechny plný koncertů a dobré muziky.

Autor titulní fotky: Honza Švanda, autoři textu a fotek označeni v obsahu článku