Line-up Basinfirefestu je kompletní, do začátku festivalu zbývá už jen měsíc

Blind Guardian/foto: Magda Šotolová

Další ročník Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí u Plzně, který byl předloni obnoven pořádající agenturou Obscure Promotion, se kvapem blíží. Line-up už je kompletní a do začátku festivalu zbývá jen měsíc! Hlavní hvězdy už jsme si představili, nyní představujeme další zvučné interprety, kteří nás letos poslední červnový víkend budou bavit.

Skálmöld a Arkona zastoupí folkmetalovou vlnu, o humor nebude nouze s Nanowar of Steel

Po necelém roce od koncertu v Moravském Krumlově se k nám vrátí islandští Skálmöld, kteří loni vydali novou desku Ýdalir. Šestičlenná formace vedená bratry Ragnarssonovými už patnáct let baví chytlavou, pestrou a skočnou folkmetalovou muzikou vyprávějící o severské mytologii. Další folkovou formací, tentokrát s ženským vokálem, bude ruská Arkona, kterou jsme u nás už několik let neviděli. V tomto mezičase zvládla sestava kolem „Máši“ Arkhipové nahrát své již desáté album s názvem Kob´. Pořádnou porci legrace a heavy metalu nám naservírují Nanowar of Steel z Itálie, kteří se vyžívají v parodování známých kapel a svoji show doplňují vtipnými kostýmy a průpovídkami. Vloni nás takto rozdováděli v Plzni na Metalfestu v rámci turné k desce Dislike to False Metal, po nedávném zlínském koncertě se na ně můžeme opět těšit tentokrát na Basinu.

Gutalax znovu po dvou letech způsobí pořádnou tancovačku, Hejtman a 1000 Bombs mají venku nová alba

Dalším razítkem na to, že v prostorách před pódiem to letos bude pořádná divočina, jsou Gutalax, které rozhodně netřeba dlouze představovat. Snad nejznámější a nejúspěšnější tuzemská kapela posledních let nás v Poříčí po dvou letech opět roztancuje svými veselými goregrindovými songy s řádně peprnými názvy a s ještě peprnější tématikou. Z českých kapel se přidají death’n rolloví řezníci Hejtman, v jejichž muzice je znát silný vliv kapel jako Motorhead nebo Slayer. Před dvěma měsíci dokončili práce na svém dalším albu Vítejte v pekle. Do noty jim i vám padne i thrashová čtveřice 1000 Bombs, která to do Poříčí má, co by kamenem dohodil a loni téměř po deseti letech taktéž vypustila novou desku Sentenced to War. Zástupce české hudební scény rozšíří také kapela Niakara baskytaristy Zdeňka Kuba (ex-Arakain), Pan Lynx, hudebně výtvarný projekt Michala Skořepy a s novou deskou dorazí také projekt Dana Frimla Mean Messiah. Nebude chybět ani plzeňská legenda Fata Morgana, jejíž základní kámen byl položen již někdy okolo roku 1984 a stál u něj Šakal (Törr). Dorazí i brněnská heavy-hardrocková formace Dogma Art s Martinem ‚Marthusem‘ Škaroupkou (Cradle of Filth) za bicími. Nové album Leaver pak představí Satisfvction.

Sludge veteráni Crowbar nebo metalcorová stálice Atreyu, poprvé se v Česku představí blackmetalový projekt Hulder

Americká sludgemetalová legenda Crowbar se též vrací po necelém roce. Když počátkem devadesátých let skloubila těžkotonážní doom metal s dravostí hardcore punku, dala tím vzniknout dalšímu, stále více vyhledávanému žánru. Metalcorovou vlnu zastoupí její krajané Atreyu, kteří si sice prošli tříletou pauzou, od té doby však jejich forma graduje, což plně potvrzuje jejich loňská deska The Beautiful Dark of Life. Jedinečnou záležitostí bude koncert blackmetalového projektu Hulder, což je jednočlenný projekt belgické kytaristky Marliese „Marz“ Osborne, který bude mít u nás premiéru. Početnou eskadru amerických kapel rozšíří rockové trio Halocene, které se v posledních letech prosazuje díky svému charismatickému projevu a řízné rockové tvorbě, přičemž manželský pár Addie a Bradley Amickovi disponuje širokým a pestrým hlasovým rozsahem. Punkrockovou svižností obalenou hardcorovým hávem se prezentují mladí Norové Dangerface, kteří před necelým rokem vydali svoji studiovou prvotinu Be Damned! V jejich režii nás čeká řádně energická a divoká jízda, která nás rozhodně rozhýbe. Basin posiluje také blackovou sestavu o Nyrst pocházející z Reykjavíku, která představí nové album Völd, inspirované syrovou silou islandských vulkánů. V neposlední řadě pak Spálené Poříčí navštíví i okultní Asagraum, ryzí, přímočarý black čistě ženské kapely v čele s Obscurou.

Nejnovější jména programu

Nejnovějším přírůstkem dalších šesti kapel se uzavřela letošní sestava. Do Spáleného Poříčí zamíří francouzští Celeste, kteří vás pohltí svým avantgardním black metalem. Českou alternativní scénu budou reprezentovat První hoře, kteří letos slaví pětadvacet let na scéně s novým albem Achtung, Sultan! Ze Slovenska přijede heavy-thrashmetalová exploze Acid Force, která přináší poctivý metal staré školy 80. let. Dále se můžete těšit na Refore, čistokrevný thrash metal ze Zlínska. Shogun Tokugawa se minulý rok vrátili na pódia po jedenácti letech se svou novou vlnu post-hardcoru a nebudou chybět ani Deadroots, mladá česká kapela inspirovaná legendami metalu. Seznam rozšiřují také dvě britská jména – talentovaní melodic post-hardcoroví As Everything Unfolds a Dream State, čtyřčlenná alternativní rocková kapela z jižního Walesu.

Aktuální sestava

1000 Bombs, Acid Force, Arkona, As Everything Unfolds, Asagraum, Atreyu, Battle Beast, Blind Guardian, Brand of Sacrifice, Celeste, Cradle of Filth, Crowbar, Dangerface, Deadroots, Destruction, Dogma Art, Dream State, Fata Morgana, Fear Factory, Fleshgod Apocalypse, Gutalax, Halocene, Hejtman, Hentai Corporation, Hulder, In Extremo, Insomnium, Kataklysm, Mean Messiah, Nanowar Of Steel, Niakara, Nyrst, Pan Lynx, Panzerfaust, První hoře, Refore, Rotting Christ, Satisfvction, Shogun Tokugawa, Skálmöld, Suffocation, Suicidal Angels.

Text: Mates Šimek, foto: Magda Šotolová, foto: YouTube.com