Brutal Assault 2023: pekelná jízda už od úterý

Brutal Assault/foto: Veronika Špundová

Dvacátý šestý ročník Brutal Assault, festivalu zaměřeného především na extrémní odnože metalu, letos navštívilo přes sedmnáct tisíc fanoušků z celého světa. V soupisu kapel se skvělo jedno hvězdné jméno vedle druhého, letos bylo opravdu z čeho vybírat. Některé dny ani nebylo možné stihnout všechny kapely, které si člověk naplánoval.

Úterní warm-up party čítala 6 kapel, počasí se postupně zlepšilo

od pondělí se to v Josefově a okolních městech jen hemžilo prvními návštěvníky, pro které je tento festival jedním velkým metalovým svátkem. Rychle se plnily kempy a louky podél cest, na každém rohu byl slyšet metal a cítit nadšení z toho, že to vše zase začíná. Zprvu se zdálo, že problémy budou působit vydatné deště, které rozbahnily některé prostory pevnosti, ale pár balíků slámy a šikovní brigádníci tuto situaci vyřešili. V úterý odpoledne proběhla v prostorách Obscure Stage warm-up party, v jejímž průběhu se počasí k radosti všech umoudřilo. Vše odstartovala thrash/deathová formace Okult z nedalekého Kuksu a plzeňská melodic deathmetalová čtveřice Innersphere, obě kapely již hrály před početným davem prvních příchozích rockerů. Mnohé následně roztancovali metalcoreoví Abbie Falls a řádně ostrý direkt přišel ze strany hardcoreistů Crippled Fingers, kteří si vyžádali rovněž první wall of death. V takto nastoleném tempu pokračovala slovenská crust/hardcoreová Adacta a celý warm-up uzavřel kontroverzní Redzed, který kombinuje rap s metalovými prvky.

Začátek programu zažehnal déšť, vše odstartovali finští Feastem

Středeční ráno poznamenal vydatný déšť, který však ustal téměř současně se začátkem produkce. V 11 hodin se brány areálu otevřely a fanoušci začali ihned proudit dovnitř. Hlavní dění letos probíhalo na tzv. Emperor Square, kterému vévodily Sea Shepherd Stage a Marshall Stage. Bohatý program v zadní části areálu nabízela i menší Obscure Stage, několik koncertů proběhlo i na Octagon Stage, obklopené ze všech stran hradbami. V pravé poledne už finské grindcoreisty Feastem vítal slušně zaplněný areál. Středeční program nabídl v poměrně brzkou dobu také deathmetalové legendy Immolation, španělské thrashery Angelus Apatrida nebo melodic deathmetalové Be’Lakor.

Nestárnoucí Agnostic Front, thrashová legenda Sodom nebo progresivní Meshuggah

Pořádnou divočinu předvedla nestárnoucí hardcore punková legenda Agnostic Front, jejichž kytarista Vinnie Stigma si skočil mezi fanoušky, kde odehrál část skladby. Po nich si vzali slovo němečtí thrashoví veteráni Sodom, kteří zkrátka a dobře pálili ostrými, když v jednom sledu pouštěli do fanoušků jeden song za druhým. Především pánové z ochranky pod pódiem měli plné ruce práce se surfujícími fanoušky, kteří po celou dobu koncertu hojně cestovali nad hlavami ostatních fanoušků směrem k pódiu. To samé platilo i o set později, kdy se Marshall stage ocitla pod útokem německých melodeath/metalcoreových Heaven Shall Burn. Stejně jako na lednovém koncertu, i v Josefově kapela hrála především skladby z nejnovější desky Of Truth & Sacrifice. Poté nastal čas pro pořádně těžkou váhu – švédské Meshuggah, kteří kombinují death metal s prvky groovu, progressivu a djentu. Pódium zaplnila obsáhlá konstrukce světelných sloupů, světlonosičů a bannerů, což ještě více podtrhávalo majestátnost tohoto koncertu.

Všem přítomným učarovali Heilung, Obscure stage nabídla řadu projektů metalových person

Po těchto masakrech pak nebylo od věci trochu zpomalit tempo. O další úchvatné vystoupení se fanouškům postarali tajemní Heilung. Pozornost poutalo jak napínavé dění na pódiu, tak všemožné neobvyklé nástroje včetně zvířecích rohů, kostí, zvonů nebo bubnů potažených kůží. Program na hlavní dvojici podií ukončila americká deathmetalová legenda Possessed, která letos slaví 40 let od svého vzniku. Na Obscure Stage se během středy představily takové veličiny jako I Am Morbid v čele s Davidem Vincentem (ex-Morbid Angel), americký hardcoreový úderník Lionheart nebo švédští blackmetalisté Tribulation.

Čtvrtek: Crisix tvrdili muziku už v poledne, Moonspell si poradili s brzkým hracím časem

Druhý den festivalu začal program už v půl jedenácté s formací Capra. Pozornost mnohých fanoušků strhli španělští thrasheři Crisix, při jejichž setu bylo před pódiem pořádně živo. Rychlost, agresivita, přesnost, úsměvy od ucha k uchu a pořádná porce poctivého thrashe, co víc od těchto sympaťáků chtít… Rozhodně se s tím nepárali ani Britové Ingested, kteří do fanoušků nasypali řadu skladeb ze své novinky Ashes Lie Still. Vystřídali je melodici Wolfheart, kteří měli v repertoáru taktéž nové album s názvem King of the North, na poslech velmi příjemná záležitost. Možná až příliš brzo přišli na řadu portugalští gotici Moonspell, jejichž temný metal a vystupování by nejspíš lépe vynikly za tmy, i tak nám však předali hodinový set nabitý tím nejlepším ze své tvorby.

Deathmetaloví nestoři Dismember předčili očekávání, mistři hardcoru Biohazard nestárnou

I očekávání skalních fanoušků předčili deathmetaloví řezníci Dismember, kteří jsou jednou z opravdových legend svého žánru. Naservírovali nám téměř celé své debutové album Like an Ever Flowing Stream a potvrdili, že i po více než 30 letech stále patří mezi deathmetalovou elitu. Poté přišel čas vyhrazený pro dalšího headlinera – v původní sestavě zde vystoupili američtí hardcoreoví veteráni Biohazard. Celá čtveřice v čele s frontmanem Billym Graziadeiem na pódiu pořádně řádila, stejně tak i fanoušci, z nichž mnozí „surfovali“ v takovém sledu, že se pánové z ochranky pořádně zapotili. Biohazard dali razítko na to, že stále platí za hardcoreovou veličinu, jejíž síla od vzniku kapely stále roste. Vysoký standard potvrdilo americké deathmetalové trio Dying Fetus. Technicky dokonalý death metal s hlubokým growlem frontmana Johna Gallaghera, složitými kytarovými riffy a častými blast beaty zdobí tyto legendy už přes 30 let, tentokrát vše zmiňované zúročili zde na Brutalu. Do setu kapela zařadila i dvojici nových skladeb z nadcházejícího alba Make Them Beg For Death.

Sepultura dál drtí Quadru, In Flames hráli novou tvorbu, Watain nastolili pekelnou atmosféru

Brazilská Sepultura příští rok oslaví 40 let od vzniku, tentokrát tato thrash/deathová legenda hrála především skladby z dosud poslední desky Quadra, stranou však nemohly zůstat nesmrtelné songy jako Territory, Refuse & Resist nebo závěrečná Roots Bloody Roots. Příznivci melodického death metalu se dočkali zadostiučinění při následném koncertu švédských In Flames, kteří se na tento festival vrátili po celkem dlouhé době. Kapela od té doby ušla velký kus cesty a před zaplněným Emperor’s Square odehrála 80minutový set včetně tří skladeb z letošní desky Foregone. Hodina pokročila a přišel čas pro řádný blackmetalový rituál – švédští Watain proměnili pódium v opravdovou pekelnou svatyni. Byla zde celá řada zapálených svící, pentagramů, lebek, obrácených křížů a podobných rekvizit. Došlo i na proud zvířecí krve, což možná mnohým nevábně vonělo. Program na hlavních pódiích uzavřel svojí synthwavovou show Carpenter Brut a nutno říct, že svojí chytlavou elektronickou muzikou pořádně fanoušky rozdováděl.

Belphegor tentokrát kázali na menším pódiu, Exciter se blíží k půl století své existence

Na Obscure Stage jsme druhý festivalový den přivítali rakouské blackened deathmetalové satanisty Belphegor, kteří rovněž rozhodně nešetří tématickými rekvizitami jako jsou lebky, obrácené kříže nebo svícny, dále kanadskou speedmetalovou legendu Exciter, která letos jede turné ke 45 letům od svého vzniku, kanadské hardcoreisty Get the Shot nebo blackmetalové neznabohy Midnight.

Text: Mates Šimek, foto: Veronika Špundová