Brutal Assault rozšiřuje line-up o death metal, stoner, prog i core

Brutal Assault 2023/foto: Jakub Smolík

Brutal Assault, festival zaměřený především na extrémní odnože metalu, postupně odtajňuje účinkující na příští rok. Dvacátý sedmý ročník proběhne v termínu 7.-10. srpna 2024 a své prostory mu opět otevře historická vojenská pevnosti Josefov.

O Vánocích pořadatelé potěšili slavnostně naladěné fanoušky další dávkou nových účinkujících, line-up se rozšiřil o death metal, stoner, prog i core. Tak se na to pojďme podívat!

DEATH METAL

Death metal se rozšiřuje o floridské mistry oboru Deicide po jejich loňském vynikajícím vystoupení. Spolu s nimi vezmou Brutal útokem technicky zdatní kanadští Cryptopsy se svou čerstvou novinkou As Gomorrah Burns a Obscura, která přidá odstín technického melo deathu. O deathmetalovou gore řezničinu se pak postarají Severe Torture tak, jak se to u této holandské kapely sluší a patří. Na Brutal se po pěti letech vrátí death metaloví klasici Carcass. Spolu s nimi se můžete těšit i na pořádnou brutal death metalovou nálož od Cytotoxin, na grindcorové Pig Destroyer či death-grindové Rotten Sound.

STONER

Připít si pár litry piva bude možné s jednou z nejzásadnějších kapel stoner (rock/metal) scény posledních let, a to s Red Fang. Spojení doom, progu a grunge přivezou talentovaní Stoned Jesus. Řecký stoner rituál povedou Villagers of Ioannina City, kteří svůj těžký psychedelický rock prokládají lidovými nástroji. O kombinaci doomu, sludge a stoneru do jedné metalové euforie se postarají Dopethrone.

PROG

Dobrou zprávou pro prog scénu je nepochybně ohlášení návratu nizozemských inovativních metalistů Textures, kteří nevynechají ani Brutal Assault. Spolu s nimi se můžete také těšit na uznávaného nezávislého progresivního kytaristu Plini ze Sydney, melancholické Riverside nebo surrealistické hudební poetiky Night Verses, kteří jsou jedinou předkapelou na letošním tour TOOL, což dokazuje jejich extratřídu.

NEW BLOOD

Moderní přístup, „novou krev“ a core budou na Brutalu reprezentovat australští mistři metalcoru The Amity Affliction spolu s progresivním metalcoreovým kvartetem After the Burial. Poprvé na Brutal Assault dorazí také talentovaní Spiritbox, jejichž debutovou desku Eternal Blue magazín Distorted Sound označil za „mistrovský kousek moderní tvrdé hudby“. TEN56. dorazí se svou smrští djentu, deathcoru a špetkou rap-coru.

…a mnoho dalších

Do pevnosti se poprvé podívá celá řada dalších kapel – populární industriální gotici Deathstars, heavy-rock-metaloví Soil, poctivá a nevraživá grindcore banda Escuela Grind, brutálně upřímní Svalbarduk, 8bitoví počítačoví Master Boot Record a Yellow Eyes se svým solitude black metalem. V black metalu budou pokračovat se svou folkovou psychedelií Hexvessel a disharmonici Akhlys. Na gotickou vlnu publikum naladí Unto Others, z temných bažin se vyhrabou finští melodici Kalmah a přijedou také jezdci apokalypsy v podobě Vltimas.

Vstupenky

Lístky na tuto zásadní metalovou událost dostanete na stránkách festivalu brutalassault.cz/cs/tickets; nákup do konce roku je cenově nejvýhodnější. Na stejném místě zakoupíte i parkovací místa, kempová místa pro stany nebo lístky na nedělní hromadnou dopravu z Josefova do Hradce Králové a Prahy.

Nově oznámené kapely

After the Burial, Akhlys, Carcass, Cryptopsy, Cytotoxin, Deathstars, Deicide, Dopethrone, Escuela Grind, Hexvessel, Kalmah, Master Boot Record, Night Verses, Obscura, Pig Destroyer, Plini, Red Fang, Riverside, Rotten Sound, Severe Torture, Svalbarduk, Soil, Spiritbox, Stoned Jesus, Ten56., Textures, The Amity Affliction, Unto Others, Villagers of Ioannina City, Vltimas, Yellow Eyes,

Seznam všech aktuálně oznámených kapel

Abbath performs Immortal, After the Burial, Akhlys, Architects, Armored Saint, Behemoth, Bodysnatcher, Born of Osiris, Broken Hope, Brutus, Carcass, Cryptopsy, Cytotoxin, Čad, Darkest Hour, Darvaza, Deathstars, Deicide, Devil Master, Dødheimsgard/Dhg, Dopethrone, Emperor, Escuela Grind, Evil Invaders, Exodus, God is an Astronaut, Grand Magus, Guilt Trip, Havok, Hexvessel, Impaled Nazarene, Incantation, Jinjer, Kampfar, Kalmah, Khold, Laid to Waste, Left to Die, Legion of the Damned, Lik, Master Boot Record, Mental Cruelty, Motionless in White, Murder, My Dying Bride, Necrot, Night Verses, Obscura, Party Cannon, Pig Destroyer, Plini, Primordial, Red Fang, Riverside, Rotten Sound, Sadus, Satyricon, Severe Torture, Skeletal Remains, Sněť, Spiritbox, Soil, Stoned Jesus, Svalbarduk, Ten56., Terrorizer, Testament, Textures, The Amity Affliction, The Black Dahlia Murder, Toxic Holocaust, Triumph of Death performing Hellhammer, Tulus, Uada, Ufomammut, Unto Others, Ved Buens Ende, Verses, Villagers of Ioannina City, Vltimas, Vomitory, Whitechapel, Yellow Eyes.

Text: TZ a banner poskytnuty Obscure Promotion, foto: Jakub Smolík, video: YouTube.com