Kabát v Pardubicích aneb Hon na Pepu Vojtka kolem pódia

Kabát/foto: Magda Šotolová

Pardubice se konečně dočkaly dlouho odkládaného halového koncertu kapely Kabát. Ten proběhl první listopadovou sobotu poté, co kapela o den dříve uspořádala autogramiádu v prostorách místní prodejny Glóbus.

Dvakrát odložené turné

Uteklo hodně vody v Labi, než fanoušci mohli konečně použít vstupenky na turné kapely Kabát, kupované před více než dvěma lety. Kapela mezitím, v mezích covidových restrikcí, stihla projet republiku s vlastním šapitó a komornějším programem Cirkus Kabát a vydat další, v pořadí už dvanáctou studiovou desku s názvem El Presidento. Halové turné však zůstávali muzikanti svým fanouškům stále dlužní…

Full house

Toužebně očekávané halové turné se kapele Kabát podařilo naplánovatna začátek letošního listopadu. Dnem Dé, kdy konečně smetli prach z trezorových lístků, se pro Pardubáky stala sobota 5. listopadu. Všichni ti, kdo přežili infarktové stavy při hledání parkovacího místa v okolí Enteria areny, od šesti hodin zaplavovali vchod a plnili zdánlivě nekonečné prostory haly. Ač to organizátoři oficiálně nezahlásili, krátce před osmou hodinou už bylo zřejmé, že se Kabátům podařil, pokerově řečeno, další „full house“.

Vojtkovy výkony pěvecké i sportovní

Velkolepou show odstartovala osmá hodina večerní a mohutný výbuch na jevišti. To bylo situováno na plochu haly a rozdělovalo ji na dvě nestejně velké části určené ke stání, tou dobou už plně obsazené nedočkavými fanoušky. Kabáti se s publikem přivítali písní Nesmrtelná teta a Pepa Vojtek odstartoval svůj téměř dvouhodinový maraton po obvodu pódia. Zatímco bubeník Radek Hurčík se i se svou sestavou bicích pomalu otáčel ve středu pódia a kytaristé uvážlivě přecházeli sem a tam, Pepa Vojtek dělil svůj zpěv a energii mezi fanoušky na všech čtyřech stranách pódia. Zahrnovalo to hodně běhání a fanoušci obdivovali jeho kondici. Souhlasím s nimi, já ho za účelem slušné fotky naháněla kolem pódia první tři písničky a sotva jsem to udýchala. Má i můj obdiv!

Naplněná očekávání

Kabáti si pro toto turné připravili setlist plný osvědčených hitů a výpravu srovnatelnou s těmi, které k nám vozí velké zahraniční kapely. Vedle oblíbených hitů jako Malá dáma, Bruce Willis, Šaman a Stará Lou zazněly i Houby magický, při kterých jihla zejména dámská část osazenstva haly. Velké pyro efekty doprovázely písně Dole v dole, Go satane go, Žízeň, Burlaci, Moderní děvče a Corrida. V průběhu posledně jmenovaného songu se i v Pardubicích podařilo bavícím se fanouškům vytvořit mexickou vlnu, která několikrát oběhla hlediště. Z nové desky Kabáti představili songů hned pět – již zmíněnou úvodní Nesmrtelnou tetu, dále klipovou Rumcajs miloval Manku, El Presidento, Za ztracený námořníky a Kazačok. Všechny písničky doprovázela uchvacující světelná show.

S písní na rtech

Dvouhodinová produkce končila krátce před desátou hodinou a jen chvilku poté zaplavil ulice kolem Enteria areny dav rozjařených a spokojených fanoušků, kteří si na cestu domů pobrukovali některou z právě vyslechnutých písní. U mne v autě „někdo“ příšerně falešně kvílel Kdo si nechce hubu spálit…

Text a foto: Magda Šotolová