Metalfest, den druhý: nabitý program plný divokých tancovaček zakončili Powerwolf

Powerwolf, Attila Dorn/foto: Honza Švanda

Letošní Metalfest jsme sledovali dvojíma očima píšících redaktorů: po Šárčině nadšení z hvězd jako Arch Enemy a Avatar z prvního dne přichází Matesův pohled na den druhý, kdy zahráli Korpiklaani či Powerwolf.

Splněný sen pro kapelu Solar System, první festivalový koncert pro League of Distortion

Sobotní program odstartoval úderem půl jedenácté s havířovskou hard’n’heavy partou Solar System. Příjemným, úderným a zpěvným bigbítem bavili početný dav fanoušků, kteří pozvolna ladili formu na náročný program. Zpěvák Oto Gajdoš si dle svých slov splnil svůj sen – zahrát si na tomto festivalu, a prošel se i mezi fanoušky v předních řadách.
Na pódiu poté Solar System vystřídala vždy pozitivně naladěná heavymetalová Amalgama z Ruska se svou typickou pořádnou dávkou radosti ze živého vystupování. Byl to pro ně již pátý koncert u nás za poslední dva roky. Poprvé o sobě daly vědět mohutné plamenomety a nechyběl typický klaun pobíhající po pódiu.
Následně přišel čas pro relativně novou formaci League of Distortion z Německa. Sestava v čele s se zpěvačkou Annou Brunner zde odehrála své vůbec první festivalové vystoupení a dle ohlasů si ihned získala sympatie mnohých fanoušků. Mohutný, řízný vokál frontmanky v kombinaci s chytlavými kytarovymi riffy – tomu nešlo odolat.

Deathmetalová Crypta se záskokem za bicími, Megaherz zvoucí fanoušky na další český koncert

Druhý festivalový den skýtal také trojici interpretů spadajících do kategorie ostřejších metalových žánrů. Třetí koncert svého turné Echoes Over Europe 2023 k předloňské desce Echoes zde totiž odehrála brazilská ryze ženská čtveřice Crypta. Zde už se mnoho fanoušků pod pódiem dalo pořádně do pohybu, sborový headbanging a počínající moshpit parádně dokreslovaly atmosféru energického koncertu této deathmetalové mašiny. Bubenici Luanu Dametto výjimečně zastoupila rovněž velmi mladá Elisa „Helly“ Montin.
Pořádné industriální metalové sousto jsme zažili následně při koncertě německých maskovaných Megaherz. Úderné i houpavé rytmické pasáže, chytlavé samply a řádění především frontmana Alexandra Wohnhaase rozpohybovalo i první crowdsurfing, takže chvílemi měli členové festivalové ochranky pod pódiu plné ruce práce. Alex ke konci oznámil, že Megaherz též dokončují své nové album In Teufels Namen a pravděpodobně se u nás na podzim znovu objeví.

Zábava vygradovala během setu Nanowar of Steel, fanoušky rozhýbali Turmilön Kätilöt

O tu největší porci legrace a pořádných taškařic se v sobotu bezpochybně postarali italští šílenci Nanowar of Steel. Barevné, legrační kostýmy všech členů kapely, parodování například hitovek kapely Sabaton nebo zpěváka Scatmana Johna, a do toho početný dav tancujících metalistů, to všechno dalo do kupy jeden z nejživějších koncertů tohoto ročníku. Nejvíce živo bylo při hitovkách The Call of Cthulhu, při které jeden ze zpěváků pobíhal v kostýmu chobotnice, a samozřejmě Norwegian Reggaeton či závěrečné Valhalleluja.
A tato zábava rozhodně neutichala, protože po Nanowar of Steel se ke slovu dostali finští industrialisté Turmilön Kätilöt. Za poslední půlrok u nás zahráli už potřetí, tentokrát postavili setlist především na svém letošním albu Omen X. Vtipnými průpovídkami na svou adresu či směrem k fanouškům oba zpěváci MC Rakka Pee a Shag-U rozhodně nešetřili a opět rozjeli svou pořádně divokou show.

Početný dav surfujících fans si užil koncert Korpiklaani, frontman slavil narozeniny

Předposledním sobotním aktérem byli již tradiční účastníci Metalfestu, finští folkmetalisté Korpiklaani. Už během prvních tónů hitovky A Man with a Plan začali dopředu proudit „surfující“ fanoušci a s jejich předáváním dopředu v jednu chvíli pomáhali snad všichni za zábranami, kdo měli volné ruce, včetně záchranářů. Kdo by si také při salvě veselých skladeb jako Happy Little Boozer, Wooden Pints, Ievan Polkka nebo Beer Beer takhle nezajezdil. Shodou náhod tento den slavil narozeniny frontman a jediný původní člen Jonne Järvela, kterému fanoušci sborově popřáli vše nejlepší.

Sobotní program uzavřeli hvězdní Powerwolf

Headlinerem sobotního programu byli stále populárnější a expandující Powerwolf, které jistě netřeba dlouze představovat. Loňský téměř vyprodaný pražský koncert byl důkazem toho, jak silnou základnu příznivců si u nás tito powermetaloví vlci vybudovali, a znát to bylo i tentokrát, kdy mnoho fanoušků v předních řadách sborově pělo texty. Koncert začal skladbou Faster Than A Flame z předloňské desky Call of the Wild, a ihned začaly z plamenometů vystřelovat několikametrové ohnivé pásy. Majestátně působila LED stěna za pódiem zobrazující pohyblivé motivy vlčích válečníků a tajemných katedrál. Operně laděný hlas frontmana Attily Dorna vynikl nejvíce při baladě Where the Wild Wolves Gone, při níž rozsvítili fanoušci v celém areálu svítilny na mobilech, což vytvořilo krásnou kulisu. Jindy si ale Attila v promluvách mezi písněmi ze svých příznivců v dobrém dělal legraci. Tečku za sobotním nabitým programem napsali Powerwolf trojicí hitovek Sanctified with Dynamite, We Drink Your Blood a Werewolves of Armenia.

Text: Mates Šimek, foto: Honza Švanda

Author