Masters of Rock, Metalfest a Rock Castle: Likérka, amfiteátr i sídlo Slovanské epopeje

Stage a areál Masters of Rock ve Vizovicích/foto: Honza Švanda

Agentura Pragokoncert pořádá u nás každé léto tři velké, mezinárodně obsazené festivaly s převahou metalových kapel. V těchto dnech už víme, na co se letos těšit, a tak odpočítáváme dny, než se zase staneme součástí černě oblečeného davu pod pódiem. Zároveň si při té představě jasněji uvědomujeme, že všechny tři festivaly se konají na zajímavých místech, někdy i s historickým významem.

Masters of Rock: místo nemohlo být vybráno lépe

Vizovická likérka Rudolf Jelínek je již léta tradičním místem konání festivalu Masters of Rock. Místo opravdu nemohlo být vybráno lépe: slunce i stín, beton i tráva, likérka s možností exkurze, cestičky lemované stánky, vlakové nádraží pár metrů od areálu, téměř naproti něj proslulý kemp Dřevosklad. A navíc je sem odevšud blízko: ze Slovenska, z Polska, z Rakouska, z Maďarska. Návštěvníci sem však jezdí i z mnoha dalších zemí – festival je dávno mezinárodní nejen účastí kapel, ale i účastí fanoušků. Ti každoročně přijíždějí druhý týden v červenci na čtyři dny (většinou i víc), bez kterých si už nedovedou léto představit – „Masters“ je pro ně každoroční a celý rok očekávaná dovolená. A když se pak ty tisíce rockerů sejdou pod pódiem a vysoko zavlaje vlajka, má ten pohled opravdu něco do sebe.
Letos se opět můžeme těšit na pestrý výběr kapel. Hodně pozornosti jako obvykle přitáhnou jména Within Temptation, Amon Amarth, Kreator, Tarja, ale také Sonata Arctica, po pár letech se vrací Xandria, originalitu letošním line-upu dodávají Lord of the Lost, Ad Infinitum, Feuerschwanz, Smash Into Pieces či April Art. Z českých se můžeme těšit taktéž na široký žánrový rozptyl kapel od rockové klasiky Dogy přes barevné Alia Tempora po Free Fall.

Metalfest: jméno hovoří za vše

Plzeň, první víkend v červnu. Slunce pálí a našlapaný amfiteátr Lochotín duní tvrdou muzikou. Taková je atmosféra Metalfestu, který potěší nejen západočeské fanoušky: i sem se jezdí z celé republiky, ale také z blízkého i vzdálenějšího zahraničí, i letos nejspíš často uslyšíme němčinu. Na rozdíl od východomoravského festivalového „dvojčete“ Masters of Rock je tu letní žár nejspíš více přítomný, někdy možná až příliš, díky stupňovitému uspořádání prostoru před pódiem je však odevšud skvěle vidět.
Velkým písmem jsou v letošním line-upu zapsána jména jako Powerwolf či Arch Enemy, čeští fanoušci však budou nadšeně očekávat i Testament či Avatar. Po osmiměsíční pauze opět rádi uslyšíme Beyond the Black, v programu dále zaujmou Stratovarius, Thundermother či Insomnium.

Rock Castle: Moravský Krumlov spojí muziku s výtvarným uměním

Pohodové prostředí zámecké zahrady v Moravském Krumlově hostí festival Rock Castle. Na ten si musíme, pravda, vždycky trochu počkat, koná se až o třetím srpnovém víkendu, ale aspoň je na co se těšit. Výběr kapel bývá velmi zajímavý a v místních stáncích seženete opravdu všechno, ať k jídlu a pití, či na sebe. Zároveň je pro mnohé návštěvníky určitou nepsanou povinností vidět Muchovu Slovanskou epopej, která našla útočiště v opraveném zámku.
Rock Castle nabízí letos koncerty zahraničních hvězd první kategorie jako Doro a U.D.O. Line-up je samozřejmě i zde žánrově pestrý, a tak se během tří dnů na pódiu vystřídají Hammerfall, Amaranthe, Rage, Gloryhammer, Nervosa či Skálmöld. Dvoják zde absolvuje Nils Molin z kapely Amaranthe, který k nám přiveze také svou původní domovskou kapelu Dynazty.

Text: Sylva Kaplanová, foto: Honza Švanda, video: YouTube.com